На зустрічі, було зазначено, що Законом №71-VIII зменшено кількість податків з 22 до 9. До загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито. До місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок. Крім того, до місцевих зборів належать: збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір.
Віктор Шабатура детальніше зупинився на податку на нерухомість та єдиному податку.
Податок на нерухомість
(згідно даних змін, сплата у 2016 році за 2015 рік)
Об'єктом оподаткування є об'єкти житлової та нежитлової нерухомості. Це квартири, житлові будинки, садові будинки, котеджі та ін. Це закріплено законом "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деякі законодавчі акти України щодо податкової реформи", текст якого оприлюднено на сайті газети "Голос України".
Новим законом передбачено пільги зі сплати податку:
- для квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв.м.
- для житлового будинку незалежно від їх кількості – на 120 кв.м.
- для різних типів житлової нерухомості – на 180 кв.м.
Так, ставка податку за 1 кв. м загальної площі об'єктів житлової нерухомості для фізичних і юридичних осіб встановлюється сільськими радами в розмірі, що не перевищує 2% мінімальної заробітної плати на рік (мінімальний розмір оплати праці станом на 1 січня 2015 року - 1218 грн на місяць).
Разом з тим, Перехідними положеннями ПКУ передбачено, що на 2015 рік ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, не можуть перевищувати 1 відсоток мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. метр для об’єктів нежитлової нерухомості.
При цьому, не підлягають оподаткуванню будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житлова нерухомість непридатна для проживання, зокрема, у зв'язку з аварійним станом, а також житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину.
Не є об'єктом оподаткування нерухомість, що використовується суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, які здійснюють свою діяльність в малих архітектурних формах (МАФ) і на ринках; будівлі промисловості, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, а також об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їхніх підприємств.
Нарахування суми податку з об'єктів нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, проводиться контролюючим органом за місцем реєстрації власника нерухомості. З 1 січня 2015 року, місцевим органам влади делеговані повноваження щодо встановлення ставки податку.
Нагадаємо, що в 2015 році фізичні особи будуть сплачувати податок на нерухомість за 2014 рік за ставками, які діяли у 2014 році.
Єдиний податок
Відтепер, замість шести груп платників єдиного податку діють чотири групи:
Перша група: фізичні особи підприємці, з річним обсягом доходу не вище 300 тис.грн. ставка єдиного податку – до 10 % мінімальної заробітної плати на 1 січня поточного року, без використання найманої праці;
Друга група: фізичні особи підприємці, з річним обсягом доходу не вище 1,5 млн.грн., ставка єдиного податку – до 20 % мінімальної заробітної плати на 1 січня поточного року, кількість працівників – не більше 10;
Третя група: юридичні особи та фізичні особи підприємці, з річним обсягом доходу не вище 20 млн.грн. ставка єдиного податку становить 2 % доходу платника єдиного податку при сплаті ПДВ і 4 % доходу платника єдиного податку, якщо ПДВ включено до складу єдиного податку.
У четвертій групі можуть працювати винятково юрособи-сільгоспвиробники.
Про акцизний податок доповів Олександр Банашко, який зосередив свою увагу на наступному.
Платниками акцизного податку є суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів. До підакцизних товарів належать: алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне.
Ставка для даних підакцизних товарів ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
На сьогодні, органи місцевої влади наділені більшими повноваженнями, аніж це було раніше, адже до місцевих бюджетів буде надходити сплата податку на майно, єдиний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів та туристичний збір. Від співпраці органів ДФС, органів місцевого самоврядування та платників податків залежить добробут та економічний розвиток Хмельницького району. Слід зауважити, що від надходження акцизного податку до сільських бюджетів, буде можливість відремонтувати пошкоджені ділянки доріг у селах району.
Зокрема, було зазначено, що до 1 лютого 2015 року органам місцевого самоврядування необхідно прийняти рішення про ставки єдиного податку, акцизного збору, земельного податку та податку на майно.
***
Також зазначимо, що в законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014р. №77-VIII зазначено наступне:
Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (36 540 грн.), за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (3 654 грн.).
Щодо земельного податку, зазначимо, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь – не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю самостійно.
В умовах сьогодення, коли в Україні відбуваються воєнні дії, вкрай необхідним є сплата податків задля підтримки армії, підтримки соціально-економічного розвитку держави, фінансування соціальних сфер та добробуту усіх громадян.