24 листопада 2020 р. Держенергоефективності під егідою Міненерго ініціює широкомасштабний Всеукраїнський онлайн-форум «Енергонезалежні регіони України: як замістити газ, знайти інвестиції та стимулювати бізнес». Здобуття енергонезалежності та сталий розвиток - один із пріоритетів України. Ключовими інструментами для цього є підвищення енергоефективності та розвиток «зеленої» енергетики.
Обраний курс відповідає світовим тенденціям, а також цілям Паризької кліматичної угоди, Директив ЄС та нової програми ЄС «EuropeanGreenDeal», до реалізації якої також планує долучитися Україна.
На офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розміщено постанову від 03.06.2020 № 1070 № 1070 «Про затвердження Змін до Кодексу системи передачі», яка набрала чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення. Відкрите обговорення зауважень та пропозицій, наданих до проєкту постанови відбулося 08 травня 2020 року в режимі онлайн відеоконференції. Активну участь у напрацюванні змін до Кодексу системи передачі взяли представники Держенергонагляду на чолі із Головою Максимом Малашкіним. За результатами обговорення було оприлюднено Протокол відкритого обговорення (розгляд зауважень та пропозицій) змін до Кодексу системи передачі разом із таблицею узгоджених позицій.
Українські родини все більше цікавляться можливостями заощадити на комунальних послугах та подбати про комфорт у своїх оселях. Так, минулого тижня банки видали ще понад 100 млн грн «теплих кредитів» для населення та ОСББ, а саме: - більше 72 млн грн – на утеплення приватних будинків; - близько 35 млн грн – для ОСББ; - 1,2 млн грн – на твердопаливні котли. Як і в попередні роки, значний інтерес до програми проявляють ОСББ. Лише за тиждень «теплими кредитами» скористалося понад 110 ОСББ.
Послуги з розподілу електричної енергії надаються користувачам системи розподілу (далі – Користувач) безперервно, крім випадків, передбачених договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та Кодексом системи розподілу (далі – КСР). Припинення розподілу електричної енергії передбачено КСР (глава 11.5, розділ 11) у таких випадках: за заявою Користувача: - припинення (тимчасове або остаточне) експлуатації електроустановки; - продаж/передача прав власності/користування на об’єкт Користувача;-• інші тимчасові причини припинення електропостачання (виконання будівельних, аварійно-відновлювальних робіт тощо);
На запрошення Держенергоефективності генеральний директор Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії IRENA Франческо Ла Камера вперше відвідав Україну, взяв участь у відкритті X Міжнародного інвестиційного форуму з відновлюваної енергетики та запевнив у підтримці України в цій сфері. Зокрема, експерти IRENA надавали консультації Україні під час розробки законодавчої бази для аукціонів. Як показує досвід різних країн світу, аукціони – дієвий інструмент для здешевлення електроенергії, що виробляється із відновлюваних джерел. «Диверсифікувати енергоресурси – цілком реально. Ми готові й надалі підтримувати Україну на цьому шляху», - підкреслив Ла Камера.
Ще рік тому Україна займала 63 позицію, а вже у 2019 р. піднялася на 55 сходинок, а саме – на 8 місце рейтингу інвестиційної привабливості «чистої» енергетики серед країн, що розвиваються. Про це йдеться у щорічному звіті «Climatescope» (http://global-climatescope.org/results), підготовленому авторитетним у світі дослідницьким агентством «BloombergNewEnergyFinance». У звіті проаналізовано понад 100 країн світу та їхній потенціал залучати інвестиції у «чисту» енергетику, а також розвивати «зелену» економіку. Першу сімку країн у рейтингу очолюють: Індія, Чилі, Бразилія, Китай, Аргентина, Йорданія і Кенія.
Шляхи збалансованого розвитку «чистої» енергетики із врахуванням потреб споживачів та ринку обговорили учасники X Міжнародного інвестиційного форуму з відновлюваної енергетики, що відбувся 28 листопада ц.р. в КВЦ «Парковий» за ініціативи Держенергоефективності під егідою Мінекоенерго за участю IRENA. На Форумі виступив генеральний директор Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії IRENAФранческо Ла Камера, який вперше за всю історію агентства завітав до України «Я хочу запевнити, що IRENA була, є і завжди буде готовою співпрацювати із Україною. Ми бачимо значний прогрес країни у розбудові «чистої» енергетики. У ц.р. в Україні встановлено понад 2 ГВт нових «зелених» проектів. Цілком реально йти шляхом сталого енергетичного розвитку.
28 листопада 2019 р. у м. Києві в КВЦ «Парковий»Держенергоефективності організовує широкомасштабний ювілейний X Міжнародний інвестиційний форум з відновлюваної енергетики. «Чиста» енергетика– середпріоритетів для розвитку енергонезалежної та економічно міцної України. За останні 5 роківвпроваджено численні «зелені» проекти, в які інвестовано близько 4 млрд євро. Таким чином, відновлювана енергетика займає одне із провідних місць у рейтингу залучених інвестицій в економіку країни, є екологічно безпечною для навколишнього середовища та зменшує залежність українських громад від вугілля та газу.
На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, презентуючи 14 листопада на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі успішний розвиток енергосервісу в країні і найголовніше - результати верифікації перших ЕСКО-договорів у бюджетній сфері. «Як тільки у 2015 р. ми запровадили всю необхідну законодавчу базу, Держенергоефективності почало активно популяризувати ринок ЕСКО-послуг. Сьогодні цей напрям термомодернізації шкіл, лікарень та інших об’єктів соціальної сфери запрацював і почав стрімко набирати оберти», - повідомив С. Савчук. Так, за останні 2 роки кількість ЕСКО-договорів збільшилась у 18 разів: із 20 контрактів на суму 18 млн грн у 2016 р. до понад 370 на суму 520 млн грн у 2019 році.
На брифінгу в інформаційному агентстві «Українські новини» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив шляхи підвищення енергоефективності бізнесу. Зокрема, минулого тижня Держенергоефективності спільно із Мінекоенерго підготовлено та Урядом схвалено дерегуляційнерішеннящодо скасування застарілої постановиКабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. №786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві". Це ще один крок до спрощення ведення підприємницької діяльності та покращення інвестиційного клімату. «Водночас, із Мінекоенерго ми опрацьовуємо механізм стимулювання промислових підприємств до енергоефективності. У розробці цього інструменту також взяли активну участь Українсько-данський енергетичний центр таНімецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ)», - зауважив С.Савчук.
Понад 2100 ОСББ залучили близько 700 млн грн «теплих кредитів» лише за неповний 2019 рік. Такі дані перевищують показники всього 2018 р., коли більше 1600 об’єднань використало 460 млн грн кредитів на енергоефективні заходи. Як пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, результати моніторингу дії державної програми «теплих кредитів» доводять, наскільки стрімко зросла довіра ОСББ до цього механізму за 5 років.Адже держава виконує свою роль, зокрема: - надає значне відшкодування до 70% суми «теплих кредитів»; - полегшує фінансове навантаження ОСББ під час комплексної термомодернізації.
На 11-му Форумі сталої енергетики Центральної та Східної Європи «SEF 2019 KYIV» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив бачення подальшого розвитку «чистої» енергетики та енергоефективності України. «4 млрд євро «зелених» інвестицій за 5 років свідчать про те, наскільки затребуваними та успішними є проекти у цих сферах в країні. Також це значний поштовх для активізації економічних процесів. І цей тренд має тривати й надалі», - повідомив С. Савчук. Так, за оцінками експертів, у світі вже активно відбувається енергетична трансформація. Технології у відновлюваній енергетиці, електротранспорті швидко дешевшають. Все більше країн ставлять нові амбітні цілі у цих напрямах. Враховуючи інновації та зменшення вартості обладнання, «чиста» енергетика має продовжувати розвиватися.
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів зустріч із представниками катарської компанії «Nebras Power» (https://nebras-power.com), з якими обговорив інвестиційний потенціал «чистої» енергетики, енергоефективності та енергетичної утилізації сміття в Україні. Як відомо, Катар має потужну газову та нафтову промисловість. Водночас, відповідно до «Qatar National Vision 2030» ця країна тримає курс на диверсифікацію економіки та сталий розвиток. За словами представників компанії, «Nebras Power» спеціалізується на проектах виробництва енергії, у т.ч. із відновлюваних джерел, по всьому світу. Так, за останні 5 років компанія запровадила енергетичні проекти загальною потужністю близько 4,8 ГВт у таких країнах, як Нідерланди, Йорданія, Індонезія та інші.