Люди з обмеженими фізичними можливостями потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб знайти себе в суспільстві. З метою привернення уваги до людей з обмеженими фізичними можливостями, забезпечення належних умов для реалізації їх соціальних прав та до відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю працівниками Хмельницького відділення Фонду соціального страхування проведені зустрічі із людьми з особливими потребами. Так, начальник Хмельницького відділення О.Повадюк з начальниками відділів Л.Ярослав та В.Подолян відвідали потерпілого на виробництві, інваліда І групи трудового каліцтва Бурлу Володимира Миколайовича за місцем його проживання в с. Печеськи Хмельницького району та проінформували про права осіб з інвалідністю на безоплатне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, оформлення документів для визначення права осіб з обмеженими можливостями на безоплатне та пільгове забезпечення санаторно-курортними путівками, направлення до реабілітаційних установ, здійснення виплат грошових компенсацій, передбачених законодавством.
22 листопада у Давидковецькій загально-освітній школі І-ІІІ ст. проведено семінар для педагогічних працівників школи, а також обслуговуючого персоналу з питань охорони праці у навчальних закладах за ініціативою страхового експерта з охорони праці Хмельницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Хмельницькій області. Дотримання законодавства України з питань охорони праці, обов’язкове проведення профілактичної роботи в школі щодо недопущення нещасних випадків, попередження професійних захворювань, проведення атестації робочих - саме такі питання були озвучені у виступі страхового експерта з охорони праці Ольгою Дубініною. Разом з тим, страховий експерт відділення розповіла про запровадження нових підходів до обслуговування страхувальників Фондом соціального страхування України, роз`яснила порядок надання запиту про доступ до публічної інформації Фонду та порядок звернення громадян.
15 листопада у Копистинському навчально-виховному комплексі проведено семінар для педагогічних працівників школи, а також обслуговуючого персоналу з питань охорони праці у навчальних закладах. Семінар відбувся за ініціативою страхового експерта з охорони праці Хмельницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Хмельницькій області. Особлива увага на семінарі була приділена дотриманню законодавства України з питань охорони праці, обов’язковому проведенню профілактичної роботи щодо недопущення нещасних випадків, попередження професійних захворювань, проведення атестації робочих місць тощо.
20 вересня у загально-освітній школі І-ІІ ступенів в с. Мацьківці та в загально-освітній школі І-ІІІ ступенів в с. Шаровечка було проведено навчальні семінари з питань охорони праці для педагогічних працівників та обслуговуючого персоналу. Під час заходів особлива увага була приділена дотриманню законодавства України з питань охорони праці, обов’язковому проведенню профілактичної роботи з метою недопущення нещасних випадків, попередження професійних захворювань, проведення атестації робочих місць, тощо. Саме такі питання були озвучені у виступі страхового експерта з охорони праці Хмельницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області Ольгою Дубініною.
У Кудринецькій загально-освітній школі І-ІІ ст. проведено семінар для педагогічних працівників школи та дошкільного закладу, а також обслуговуючого персоналу цих установ, з питань охорони праці у навчальних закладах. Семінар відбувся за участю страхового експерта з охорони праці Хмельницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Хмельницькій області. Особлива увага на семінарі була приділена дотриманню законодавства України з питань охорони праці, обов’язковому проведенню профілактичної роботи щодо недопущення нещасних випадків, попередження професійних захворювань, проведення атестації робочих місць тощо. Саме такі питання були озвучені у виступі страхового експерта з охорони праці Хмельницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області Ольгою Дубініною.
З 1 жовтня 2018 року почне діяти нова форма заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. Документ оформлює та подає до робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України або його відділення страхувальник (роботодавець). Відповідну постанову «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності та деяких виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФССУ» правління Фонду затвердило на своєму позачерговому засіданні 19 липня. Нова форма заяви-розрахунку об’єднала документи, на підставі яких здійснювалось фінансування страхувальників до реорганізації Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Хмельницьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, яке охоплює Волочиський, Красилівський, Хмельницький та Ярмолинецький райони, зафіксовано 11 нещасних випадків, з яких 2 – смертельні. У порівнянні з тим же періодом минулого року кількість нещасних випадків по Хмельницькому відділенню зменшилась, а кількість смертельних випадків не змінилась. Найбільше у зазначеному періоді травмувались робітники таких професій: слюсар-механік (2), підсобний робітник (6) та тракторист-машиніст (1). Серед причин нещасних випадків на виробництві переважають організаційні – вони складають 70% від усіх зафіксованих. Зокрема, йдеться про невиконання вимог інструкцій з охорони праці, невиконання посадових обов’язків, порушення правил безпеки руху, технологічного процесу тощо.
Багаторічна практика роботи вітчизняних і закордонних фахівців показує, що одним з найбільш дієвих методів реабілітації інвалідів є фізична культура та спорт. Систематичні тренувальні заняття, участь у змаганнях не тільки підвищують адаптацію інвалідів до умов життя, які змінилися, розширюють їхні функціональні можливості, допомагають оздоровленню організму, а й сприяють виробленню координації всіх систем організму, сприятливо діють на психіку, мобілізують волю на боротьбу з хворобою, повертають людям почуття соціальної повноцінності. І справа навіть не в нагородах чи призових місцях… У фонді соціального страхування знають, що треба лікувати не лише від хвороби, слід оздоровлювати людину загалом: її фізичний, психологічно-емоційний стан. А проведення спартакіади серед інвалідів праці — це чудовий соціальний проект, який допомагає сотням людей, які з виробничих причин втратили здоров’я, відчути, що вони здатні на більше. Саме тому виконавча дирекція Фонду соціального страхування України в 2018 році дала старт VІ Всеукраїнській спартакіаді серед інвалідів праці «Сила духу».
Щороку у Всесвітній день охорони праці, 28 квітня, згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 в Україні відзначають День охорони праці. Цього року девіз Всесвітнього дня охорони праці «Захищене і здорове покоління» збігається із завданнями й метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня. Представник Фонду соціального страхування – страховий експерт з охорони праці Хмельницького відділення Дубініна О.А. спільно з директором Шумовецької ЗОШ І-ІІІ ст. Построєнко І.М. 20 квітня провела відкритий урок з учнями 8-9 класів на тему: «28 квітня – Всесвітній день охорони праці». Зокрема учням було проінформовано про норми законодавства щодо захисту молодих працівників віком до 18-ти років, це і заборона прийому на роботу осіб до 16 років, скорочений робочий тиждень, заборона працювати вночі і понаднормово, оплата праці та відпочинок. Зазвичай молоді працівники не повідомляють про випадки порушення щодо них законодавства про працю та охорону праці, оскільки не бачать альтернативи і тому зацікавлені у збереженні своїх робочих місць.
Щороку у Всесвітній день охорони праці, 28 квітня, згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 в Україні відзначають День охорони праці. Цього року девіз .всесвітнього дня охорони праці «Захищене і здорове покоління» збігається із завданнями й метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня. У 2007 році Уряд України у Національній доповіді «Цілі сталого розвитку: Україна» - визначив показники для досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року з урахуванням глобальних орієнтирів і принципів та суспільної думки щодо майбутнього країни. Одна із цілей – гідна праця та економічне зростання – спрямована на забезпечення гідних і безпечних умов праці для всіх працівників. Для досягнення поставлених цілей в інтересах молодого покоління працівників потрібен узгоджений комплексний підхід до викорінення дитячої праці та популяризації культури безпеки і гігієни праці. За даними Міжнародної організації праці, у світі 541 мільйон молодих працівників віком 15-24 років, зокрема 37 мільйонів дітей, працюють у шкідливих умовах. А це понад 15% робочої сили. Серед молоді рівень травматизму на роботі на 40% вищий, ніж серед працівників старше 24 років.
Якщо застосовують термін «нещасний випадок на виробництві», то потерпілий у подальшому має право отримати від роботодавця та Фонду соціального страхування України відповідні виплати. Однак не кожен інцидент, що трапився з працівником, можна кваліфікувати, як нещасний випадок на виробництві. Тому і працівники, і роботодавці мають знати принцип, за яким нещасні випадки пов’язують чи не пов’язують із виробництвом. Нещасний випадок – обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактору чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю або настала смерть (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV). Поняття «нещасний випадок» детальніше роз’яснене у пункті 7 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232; далі – Порядок № 1232).
Один із масштабних проектів, на реалізації якого зараз зосереджено зусилля Фонду соціального страхування України спільно з Міністерством охорони здоров’я та Міністерством соціальної політики, – створення і запуск електронного реєстру листків непрацездатності. Потреба відмовитись від паперових носіїв, що ускладнювали життя всім – і тим, хто бере лікарняний, і лікарям, і тим, хто потім цей лікарняний супроводжує і фінансує, – виникла давно. Фонд намагається в повній мірі реалізувати проект електронного реєстру листків непрацездатності, який нарешті у значній мірі унеможливить махінації з лікарняними та суттєво знизить корупційну складову у цій сфері. Співпраця полягає у створені прозорої системи, де не буде можливості для зловживань і необґрунтованих виплат. У цій сфері є певна корупційна складова і її усунення дасть змогу зменшити необґрунтовані видатки на лікування та направити їх на реальну медичну допомогу тим, хто її насправді потребує.
З початку 2018 року Хмельницьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області двічі здійснено перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей). Зростання страхових виплат обумовлене постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1053 «Про перерахування розміру страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та членам їх сімей», яка набула чинності 1 січня 2018 року. З 1 січня 2018 року було проведено осучаснення страхових виплат для 189 потерпілих (членів їх сімей), які на даний час отримують щомісячні страхові виплати у відділенні Фонду та перебували на обліку у 2008–2011 роках. Максимальна сума збільшення у випадку 100%-ї втрати працездатності за умови, що виплати було призначено до березня 2008 року, склала 1281,92 гривень.