На третій тиждень кампанії «Лікар для кожної сім’ї» в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 1 191 313 декларацій. За кількістю підписаних декларацій лідирує місто Київ з 157 тисячами декларацій. На другому місці Харківська область (134 889 декларацій), на третьому — Вінницька область (116 683 декларації), на четвертому — Донецька область — понад 116 тисяч декларацій і на п’ятому місці — Дніпропетровська область (98 024 декларації). Зауважимо, що кількість підписаних декларацій залежить не тільки від активності пацієнтів, а й від чисельності населення та кількості закладів, що вже підключені до електронної системи та розпочали підписання декларацій. 73% пацієнтів, які підписали декларації, обирають сімейних лікарів. Саме сімейних лікарів у системі зареєстровано найбільше — 11 822 спеціалісти. Загалом підписувати декларації можуть уже понад 18 тисяч лікарів.
До
системи «Електронне здоров’я» станом на 20 квітня підключено 1 031
комунальний заклад, який надає первинну медичну допомогу, і щодня
приєднуються нові. Наголошуємо, що забезпечити заклади первинної
медичної допомоги підключенням до інтернету, комп’ютерами та принтерами
для приєднання до електронної системи охорони здоров’я та папером для
підписання декларацій має місцева влада.
Уже понад 650 тисяч українців обрали свого лікаря – терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. Національна кампанія "Лікар для кожної сім’ї” не має терміну дії, а підписати декларацію з вибраним лікарем можна у будь-який момент. Сьогодні МОЗ відповідає на поширені питання про вибір лікаря і, зокрема, про декларацію: чи має вона строк дії, чи можна підписати декларацію з лікарем вузького профілю або кількома лікарями, чи можна буде без декларації потрапити до свого дільничного терапевта і як розірвати декларацію. Чи має декларація строк дії? Декларація, яку ви підписуєте зі своїм сімейним лікарем або терапевтом – безстрокова. Вона діє доти, доки ви не вирішите укласти декларацію з іншим лікарем. Для дитини декларація з педіатром діє до 18 років. Потім потрібно вибрати сімейного лікаря або терапевта. Чи можу я підписати декларації з кількома лікарями? Ні, ви можете підписати декларацію лише з одним лікарем. Він має стати вашою довіреною особою у більшості питань щодо здоров’я. При укладанні декларації з новим лікарем попередня декларація анулюється автоматично.
В рамках медичної реформи з 2 квітня в Україні стартувала кампанія з обрання лікаря. Люди вибирають лікарів, яким довіряють, та підписують з ними декларації на обслуговування. З липня медичні заклади почнуть переходити на нову систему фінансування – держава платитиме саме тим лікарям та медзакладам, до яких звертаються люди за допомогою. За два тижні кампанії з обрання лікаря з’явилось чимало міфів. Спростовуємо найпоширеніші з них. Міф 1. Лікар підписує декларації лише з тими пацієнтами, що проживають на його дільниці. Ви можете обрати будь-якого лікаря, незалежно від вашої прописки чи місця проживання. Єдина причина, з якої лікар може відмовити вам у підписанні декларації – він вже має оптимальну кількість пацієнтів (для терапевта – 2000, для сімейного лікаря – 1800, для педіатра – 900). Тому не варто надто довго зволікати з вибором, адже хороші спеціалісти швидко наберуть собі пацієнтів.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Уряду відзначив великий позитивний ефект у сфері поліпшення громадського здоров’я урядової програми «Доступні ліки», що покликана забезпечити життєво необхідними препаратами хворих на астму, діабет та серцево-судинні захворювання. «Програма має конкретний результат. Багато людей з хронічними хворобами раніше не могли собі дозволити купувати дорогі ліки. І ми думали про те, як створити програму, яка забезпечила б людей. Ми зробили чесну програму. Вісім мільйонів українських громадян щоденно користуються програмою «Доступні ліки». За кожного громадянина держава розрахувалася на 100%», – сказав Володимир Гройсман. На думку Глави Уряду, програма має поширюватися, і в цьому контексті роль місцевої влади, як одного з провідників ініціативи, зростає.
Хмельниччина
на виконання програми «Доступні ліки» у 2018 році отримала субвенцію з
державного бюджету в сумі 33 121,6 тис. гривень. Як повідомили у
Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації, за І квартал 2018
року освоєно 6 709,5 тис. грн., що становить 20,3% від річного плану.
Процес змін в українській медицині триває. Напередодні старту національної кампанії з вибору лікаря Уряд призначив голову Національної служби здоров'я - Олега Петренка. Вчора на засіданні Кабінету Міністрів також ухвалили постанови, які мають поліпшити якість медичної освіти, професійного розвитку лікарів і медичної допомоги, а також рекордно рано розпочати міжнародні закупівлі ліків. Водночас, процес реформування не може бути одноденним – це спільна і довготривала робота, до якої закликаємо долучитись кожного. Восени минулого року Парламент прийняв основний закон про медичну реформу і таким чином дав старт для послідовної трансформації охорони здоров'я. 18 постанов, які ухвалив Уряд на останньому засіданні, - це продовження цього процесу.
У рамках реформи сільської медицини Мінрегіон розробив типові проекти сучасних медичних амбулаторій для створення спроможних мереж первинної медичної допомоги у сільській місцевості. Їх презентував заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе під час відеонаради з регіональними центрами розвитку місцевого самоврядування. «Наша мета – створити сучасні умови для надання якісних медичних послуг. Близько 72% діючих амбулаторій та ФАПів без водопостачання. 82% не мають туалетів. Тому треба створювати сучасні амбулаторії, це дуже важливо. Для цього ми розробили чотири типові проекти будівництва амбулаторій з житлом для лікаря та без нього, генеральні плани цих амбулаторій, а також посібник з усіма рекомендаціями — повний опис того, які мають бути фундаменти, стіни, перегородки, підлога, вимоги до внутрішнього оздоблення, санітарно-гігієнічні вимоги», — сказав він.
Укладено Порядок надання первинної медичної допомоги – документ, який регламентує роботу терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, дає чіткий перелік послуг закладів «первинки» і формує нову культуру взаємодії лікаря та пацієнта. Уже з 1 липня абсолютно усі заклади первинної медичної допомоги (ПМД) мають керуватися цим документом. Які послуги надаватимуть терапевти, педіатри та сімейні лікарі Наказ №504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги» визначає список послуг ПМД, вартість яких компенсовуватиме держава через Національну cлужбу здоров’я України (НСЗУ). Так,
терапевти, педіатри та сімейні лікарі спостерігатимуть за вашим станом
здоров’я (чи станом здоров’я вашої дитини), ставитимуть діагнози та
лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні,
фізіологічні (під час вагітності) стани.
2 квітня розпочинається національна кампанія «Лікар для кожної сім’ї». Українці зможуть підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Як буде відбуватися вибір лікарів — на брифінгу розповів заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк. Підписання декларації — це, фактично, форма заяви. З її допомогою українці повідомлятимуть, що обрали саме цього лікаря і цей заклад. Інформація про вибір лікаря містиметься в електронній системі охорони здоров’я. З липня 2018 року Національна служба здоров’я України направлятиме гроші із загальних податків у медичний заклад лікарю, якого обрала конкретна людина. Відтепер вибирати лікаря можна у будь-якому закладі первинної допомоги незалежно від місця проживання або прописки. Підключення закладів первинної допомоги до електронної системи охорони здоров’я триває. Заклади, які вже можуть підписувати декларації з пацієнтами, можна буде впізнати за спеціальною наліпкою — «Тут можна обрати свого лікаря».
Пологи та спостереження за вагітністю будуть безоплатними для пацієнта після запровадження реформи. Держава покриє на 100% вартість цих послуг. Медична реформа не передбачає введення оплати за пологи від породіль. Зокрема, в ст. 4 п.1 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” № 2168-VIII зазначається: «У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням: – екстреної медичної допомоги; – первинної медичної допомоги; – вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
Кабінет Міністрів України працює над розширенням переліку хвороб, на які буде розповсюджуватися програма «Доступні ліки». Про це у ході селекторної наради повідомив Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко. «Ми бачимо абсолютно позитивну динаміку виконання цієї програми. Сьогодні ми можемо чітко сказати, що програма працює і набирає обертів. Більше того – вона розширюється», - сказав він. За словами Павла Розенка, до реалізації програми «Доступні ліки» залучається дедалі більше аптек, виробників та розширюється перелік препаратів. «Далі ми плануємо розширювати програму за рахунок збільшення переліку хвороб, на які вона буде розповсюджуватися», - зазначив Павло Розенко.