З метою раннього виявлення сімей, які опинилися в складних життєвих обставин протягом 2014 року працівниками центру здійснено 473 соціальних інспектувань сімей з дітьми, складні життєві обставини підтвердилися у 64 сім’ях. Дані сім'ї поставлені на облік центру як такі, що перебувають в складних життєвих обставинах. Всього станом на 31.12.2014 року на обліку перебуває 114 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, у яких виховується 241 дитина.
Одним із пріоритетних завдань роботи центру на 2014 рік було охоплення соціальним супроводом 70% сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. На початку року показники роботи фахівців та спеціалістів центру майже досягали поставлених цілей. Проте у зв’язку із масовим вивільненням фахівців із соціальної роботи у червні 2014 року основні кількісні показники здійснення соціальної роботи зменшились. На кінець звітного періоду під соціальним супроводом перебуває 18 сімей, у яких виховується 46 дітей, що складає 16% від загальної кількості сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Надалі спеціалістами центру планується збільшити кількість охоплення сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах соціальним супроводом.
В результаті налагодженої роботи центру з іншими суб’єктами соціальної роботи, а саме – із службою у справах дітей, сільськими радами, управлінням соціального захисту, Хмельницьким РВ УМВС України та громадськими організаціями протягом 2014 року з соціального супроводу знято 147 сімей, з них 137 сімей знято з досягненням позитивного результату, що складає 93% від загальної кількості знятих з соціального супроводу сімей.
Наданнямякіснихадреснихпослуг в межах індивідуальної роботиохоплено680осіб, з них 178 чоловіків та 502 жінки. Всього в межах індивідуальної роботи та в рамках здійснення соціального супроводу надано 8567 соціальних послуги, з них: 1058 психологічних, 3558 соціально-педагогічних, 97 соціально-медичних, 150 соціально-економічних, 150 юридичних та 3554 інформаційних послуги.
ПрацівникамиХмельницького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено 114 інформаційно-просвітницьких заходи, спрямованих на пропаганду здорового способу життя, профілактику та попередженнясоціально-негативнихявищ у дитячому та молодіжномусередовищі. Всього груповою роботою охоплено 1777 осіб молодіжного віку. Пропаганда сімейних цінностей серед молоді надалі залишатиметься пріоритетним напрямком роботи центру.
Активно здійснюється робота щодо популяризації сімейних форм виховання. Протягом 2014 спеціалістами центру проведено 12 групових заходів у загальноосвітніх закладах, сільських радах та серед сімей, в результаті чого висвітленням даної теми охоплено 141 особа. Завдяки налагодженій співпраці та за спільним поданням із службою у справах дітей на навчання кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі було направлено 2 кандидати в прийомні батьки, а також 3 кандидати в опікуни.
Станом на 31.12.2014 року здійснюється соціальне супроводження 2 прийомних сімей, у яких виховується 5 прийомних дітей і 1 дитина перебуває під опікою.
Хмельницьким районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ведеться облік осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, надаються соціальні послуги даній категорії, в тому числі щодо збереження майнових прав, допомозі у вихованні власних дітей. На облікуперебуває 61 особа з числа дітей-сиріт та дітей, позбавленихбатьківськогопіклування. З них 4 особи перебували під соціальним супроводом та зняті протягом року із позитивним результатом.
З метою запобігання соціального сирітства і подолання сімейного неблагополуччя працівниками центру здійснюється робота із сім’ями, в яких батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. На обліку перебуває 30 таких сімей, в яких виховується 69 дітей. Всі сім’ї охоплені соціальними послугами, зокрема 14 сімей перебувають під соціальним супроводом, інші 16 сімей отримують послуги в межах індивідуальної роботи. Профілактикасоціальногосирітства – це не лише вирішення проблем, пов’язаних із безробіттям, низькимрівнемжиття, профілактикаалкоголізму та наркоманії. Це, в першу чергу, піднесеннярівняосвіти й виховання, морального і духовного рівня батьків, зміцнення статусу здорової сім’ї.
Також проводиться робота щодо повернення дітей із закладів державного утримання у біологічні сім’ї. Соціальними послугами охоплено 10 сімей, з яких 19 дітей перебували в інтернатних закладах, з них 7 сімей, у яких виховується 13 дітей перебували під соціальним супроводом з метою покращення соціально-побутових умов проживання, налагодження стосунків між членами сім’ї та повернення дітей. В результаті проведеної роботи 2 дітей із 2 сімей повернулися в біологічні сім’ї. Соціальна робота з іншими сім’ями продовжується.
З метою попередження насильства в сім’ї працівниками Хмельницького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді постійно здійснюються обстеження сімей з дітьми, а також тих сімей, у яких вже вчинено насильство.
Протягом звітного періоду спеціалістами центру здійснено 49 соціальних інспектувань сімей, у яких вчинено насильство. З них - 21 інспектування проведено спільно із працівниками управління соціального захисту населення, служби у справах дітей та Хмельницького РВ УМВС в Хмельницькій області. В ході здійснення соціальної роботи, з’ясовано, що переважною причиною вчинення насильства є зловживання алкоголем, безробіття або небажанням працювати, складні стосунки у сім’ї. Під час обстежень з членами сімей проведені бесіди щодо подолання причин насильства та його наслідків, надані рекомендації щодо попередження насильства в майбутньому, закріплення позитивних стандартів поведінки та сімейних цінностей.
Протягом 2014 року до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надійшло 151 повідомлення про вчинення насильства в сім’ї, 2 повідомлення з яких було стосовно вчинення насильства над дітьми (у 2 сім’ях відносно 3 дітей), проте дані повідомлення не підтвердилися, а сім’ї перебувають на обліку центру по причині складних стосунків. З метою попередження випадків вчинення насильства над дітьми та налагодження стосунків ці сім’ї були забезпечені соціальним супроводом, членам сімей надається комплекс соціальних послуг. Всього під соціальним супроводом перебуває 3 сім’ї щодо яких надійшли повідомлення про вчинення насильства у сім’ї.
Спеціалістами центру здійснюються також профілактичні заходи серед населення щодо попередження насильства в сім’ї. Так, протягом звітного періоду здійснено 20 групових заходи щодо попередження насильства в сім’ї, охоплено 233 осіб та 6 заходів щодо захисту прав дітей, охоплено 88 осіб.
Діяльність центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спрямована на профілактику негативних явищ в суспільстві, попередження та подолання явища та наслідків насильства, роботу з сім'ями та особами, які опинились в складних життєвих обставинах. Роботою за даними напрямками займаються не лише спеціалісти, а і волонтери центру, які на добровільних засадах спілкуються з молоддю району, сім'ями, які опинились в складних життєвих обставинах.
Протягом 2014 року волонтери спільно із працівниками центру проводили групові заходи в навчальних закладах району. Також у квітні 2014 року 6 волонтерів ХРЦСССДМ долучились до проведення на Хмельниччині благодійної акції «Серце до серця», яка відбувалась під гаслом «Я хочу бачити життя!», а зібрані кошти були передані на придбання медичного обладнання для діагностики та лікування дітей з вадами зору.
У зв’язку із складною ситуацією в країні, пріоритетним напрямком діяльності ХРЦСССДМ стала робота із сім’ями вимушених переселенців із зони збройного конфлікту. Директор Хмельницького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є членом робочої моніторингової групи з питань виявлення та збору інформації щодо потреб вимушених переселенців з метою їх соціального захисту. Протягом 2014 року до Центру звернулось 5 сімейвимушенихпереселенців, з них 2 сім’їповернулося на постійнемісцепроживання. З метою виявленняможливих проблем у даних сім’ях та попередженняу них можливихознакдезадаптаціїспеціалістами центру здійснювалисьсоціальніінспектування, проводяться оцінки потреб сімей та дітей, надаютьсяпсихологічні, соціально-педагогічні, соціально-економічні, соціально-медичні та інформаційніпослуги. Налагодженаспівпрацяізсуб’єктамисоціальноїроботищодовирішення проблем цієї категоріїсімей. 29.08.2014року центром була розпочата акція «Допоможемосім’ямвимушенихпереселенців», в рамках якої був зібраний та переданий одяг для дітей та дорослих, продукти харчування, іграшки.