Хмельницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області повідомляє, що останнім часом в Україні епізоотична ситуація щодо захворювання на високопатогенний грип птиці суттєво погіршилася, про що свідчать 8 зареєстрованих випадків захворювання протягом грудня у Київській (2), Херсонській (1) та сусідній з нашою Миколаївській (5) областях.
З метою недопущення поширення захворювання суб’єктам господарювання, діяльність яких пов’язана з вирощуванням, утриманням та реалізацією живої птиці, рекомендується посилити дотримання заходів біобезпеки.
Грип птиці як у великих, так і в особистих господарствах може стати серйозним ударом по епізоотичній та епідеміологічній стабільності регіону та завдати серйозних економічних збитків, у тому числі втрат експортного потенціалу продукції птахівництва України.
Грип птиці, це висококонтагіозна вірусна хвороба птахів, для якої характерний гострий перебіг з явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення. На грип хворіє птиця будь-якого віку, а смертність при захворюванні досягає 80-100 %. Крім того, наразі лікування пташиного грипу не розроблено! Захворювання призводить до значних економічних збитків, які пов’язані зі смертністю тварин та знищенням поголів’я птахів в епізоотичному осередку.
Крім того, на «пташиний грип» можуть хворіти люди. Так, одночасна циркуляція людських типів вірусів грипу (H1N1, H3N2, H2N2) і високопатогенних штамів пташиного грипу (H5N1, H7N3) може призвести до утворення пандемічного варіанта вірусу пташиного грипу H5N1, що є небезпечний для людини.
Для запобігання занесення грипу птиці в домогосподарства необхідно:
- проводити регулярний клінічний огляд птиці; - на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду; - здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці; - здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів; - інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів; - притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території); - не допускати відвідувачів і сторонніх людей до пташників; - виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами; - утримувати різні види птахів окремо (не допускати контакту між різними видами); - не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці; - проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням; - забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах; - проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території; - проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом; - дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
Дії при підозрі на захворювання:
1)обов’язково повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини державних установ про всі випадки загибелі птиці або про не властиву їм поведінку; 2)до прибуття спеціалістів ветеринарної медицини, дотримуючись правил особистої гігієни, ізолювати підозрілу на захворювання птицю.
Підсумовуючи вищезазначене головне управління Держпродспоживслужби в Київській області звертаючись до населення і всіх операторів ринку, що здійснюють свою діяльність в галузі птахівництва та вкотре наполягає на безумовне дотримування профілактичних заходів, що передбачені в Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці та Ветеринарно-санітарних правилах для птахівничих господарств і вимог до їх проектування, а при виявлені будь-яких ознак незвичної поведінки птиці, або у випадку її масової загибелі терміново сповіщати територіальний орган Держпродспоживслужби.
Що станеться коли не повідомити про хворобу? Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.
Інформує Хмельницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області