Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що дозволить врегулювати питання правонаступництва комунального і державного майна, у тому числі земельних ділянок, що розташовані на території сформованої територіальної громади. А також бюджетних ресурсів, прав та обов’язків районних рад ліквідованих постановою Верховної Ради районів. Закон розблоковує початок роботи органів місцевого самоврядування новоутворених громад, вибори в яких відбулися 25 жовтня, та відкриває процес реорганізації місцевих органів влади попередніх територіальних громад. Законом також врегульовуються питання розмежування та фінансування соціально важливих об’єктів комунальної власності між районами та новоутвореними громадами, зокрема закладів охорони здоров’я, освіти, культури, спорту та інших. Залишки коштів у бюджетах розформованих громад в кінці бюджетного періоду перераховуються до бюджету новоствореної громади.
За ініціативи Міністерства розвитку громад та територій на порталі «Децентралізація» з’явилася інтерактивна сторінка нового адміністративно територіального устрою https://atu.decentralization.gov.ua/, на якій зібрані основні дані про нові адміністративно-територіальні одиниці – територіальні громади та райони – у різних форматах. «Інтерактивна сторінка нового адміністративно-територіального устрою з набором даних для вільного завантаження, користування та розповсюдження – чергове підтвердження того, що ми зацікавлені у прозорості і максимальному поширенні знань про ті зміни, які відбулися і ще відбудуться в країні завдяки децентралізації», – зазначив заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода.
На офіційному порталі Верховної Ради з’явився текст законопроекту про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні №4298 від 30.10.2020. «Сподіваємося, що наступним після законопроекту №3651-д, який Верховна Рада прийняла сьогодні у першому читанні, Парламент розгляне не менш важливий для продовження децентралізації проект закону №4298», – сказав у коментарі порталу «Децентралізація» заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
3 листопада 2020 року Верховна Рада прийняла за основу Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій №3651-д За це рішення проголосували 280 народних депутатів. До другого читання законопроект готуватимуть за скороченою процедурою. Реорганізація громад і районів: Верховна Рада прийняла законопроект 3651-д в першому читанніЗаконопроект врегульовує питання правонаступництва комунального і державного майна, бюджетних ресурсів, прав та зобов’язань, а отже дає можливість працювати новообраним органам місцевого самоврядування Він також дає змогу створити районні державні адміністрації в нових районах.
Результати реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, яка триває в Україні з 2014 року, підтвердили її важливість для розвитку кожної громади і країни в цілому. Тому для продовження змін варто у найближчі два місяці прийняти законопроекти і рішення, які дозволять новим громадам і районам з наступного року ефективно працювати у новій децентралізованій системі. А от щоб з впевненістю говорити, що децентралізація в Україні відбулася, необхідно прийняти та впровадити відповідні зміни до Конституції. Про це йшла мова під час онлайн-засідання Секторальної робочої групи «Децентралізація та регіональний розвиток» (Блок: Децентралізація) за участі міжнародних партнерів, народних депутатів та урядовців.
19 жовтня в онлайн-режимі відбулось друге засідання секторальної робочої групи «Децентралізація та регіональний розвиток. Блок: Децентралізація» під спільним головуванням Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова і керівника напряму міжнародного співробітництва Посольства Швеції Сесилії Круни. У засіданні взяли участь керівництво Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, представники Мінрегіону, Офісу Ради Європи в Україні, Представництва ЄС в Україні, Швейцарського бюро співробітництва в Україні, USAID в Україні, посольств Федеративної Республіки Німеччина, Швеції, Великої Британії, Королівства Данії та Канади в Україні, а також спеціальний посланник уряду Німеччини з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні Ґеорґ Мільбрадт.
Фахівці Товариства дослідників України за ініціативи Міністерства розвитку громад та територій України підготували «Атлас адміністративно-територіального устрою України. Новий районний поділ та територіальні громади: 2020» (ЗАВАНТАЖИТИ 83 МБ). У передмові до видання йдеться: «Існуючий адміністративно-територіальний устрій наша держава отримала у спадок від радянського минулого, який, так як ми його пам'ятаємо, був сформований в середині 60-х рр. ХХ століття для потреб адміністративно-командної (планової) економіки та політбюро.
Завданням державної регіональної політики є створення умов для динамічного, збалансованого розвитку України та її регіонів, забезпечення їх соціальної та економічної згуртованості, підвищення рівня життя населення, дотримання гарантованих державою соціальних стандартів для кожного громадянина незалежно від місця проживання. На реалізацію регіональної політики спрямовано зусилля всіх рівнів влади, зокрема через Державну стратегію регіонального розвитку, регіональні стратегії, окремі проєкти та програми. Державний бюджет, зокрема ДФРР, є не єдиним інструментом, який забезпечує фінансовий ресурс на реалізацію визначеного курсу, також фінансові інструменти включають секторальні бюджетні програми, фінансування місцевими бюджетами, залучення кредитних та донорських коштів.
У спільному листі до голови Верховної Ради України міжнародні партнери закликали розглянути необхідні для продовження реформи місцевого самоврядування законопроекти. «У 2014 році в Україні було започатковано амбітну реформу децентралізації, що мала на меті зміцнення демократичного врядування та забезпечення підзвітності органів влади, збільшення залучення громадян, покращення якості державних послуг та сприяння економічному розвиткові. Ми, як міжнародні партнери України, високо цінуємо цю реформу і значний прогрес, досягнутий у її впровадженні, зокрема, завершення процесу об'єднання громад та створення нового територіального устрою.
3 вересня у Міністерстві фінансів відбулись консультації із всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування щодо проекту Держбюджету 2021 року. Вже більше місяця Мінфін активно працює над складанням проекту Державного бюджету України на 2021 рік. З метою детального обговорення особливостей взаємовідносин Державного бюджету з місцевими бюджетами, проблемних питань місцевих бюджетів та шляхів їх вирішення у 2021 році, Мінфін зібрав представників всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування: Асоціації міст України, Всеукраїнської асоціації громад, Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, Всеукраїнської асоціації районних та обласних рад.
Серед іншого законопроект передбачає, що Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) можуть створювати лише органи місцевого самоврядування. У громадах мають бути ЦНАПи з широким спектром послуг. Вимоги до ЦНАП встановлюватиме Кабінет Міністрів. Законопроект також передбачає створення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, що дозволить збільшити кількість послуг, які надаватимуться онлайн – без обов’язкового відвідування ЦНАП. Також впроваджується механізм моніторингу якості надання адміністративних послуг.
Цього року Уряд і Парламент прийняли рішення, які дають змогу масштабувати децентралізацію на усю країну. У червні завершився процес створення спроможних громад, а у липні були сформовані нові райони. Це той фундамент реформи, до створення якого Україна йшла більше шести років. Тепер на цій основі треба побудувати якісно нову систему органів місцевої влади. Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час відкритого діалогу «Вектори децентралізації: про завдання та подальші кроки», що відбувся сьогодні у Хмельницькому в онлайн-форматі. До участі у заході також долучилися заступник голови ОДА Сергій Ткачук, голова обласної ради Михайло Загородний, народні депутати України, які представляють Хмельниччину, представники обласної ради, обласної та районних державних адміністрацій, об’єднаних територіальних громад, міст обласного значення, асоціацій органів місцевого самоврядування, експерти.
12 серпня о 10:00 у Хмельницькому розпочнеться відкритий діалог «Вектори децентралізації: про завдання та подальші кроки» у онлайн-форматі. Організатор заходу – Міністерство розвитку громад та територій за партнерської підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Учасники заходу:
- В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій
- Ольга Лебединська, експерт Офісу підтримки реформ при Мінрегіоні