Представництво НАТО в Україні пропонує Міністерству у справах ветеранів України співпрацювати у запровадженні комплексного підходу до професійної реадаптації військовослужбовців, які планують звільнятися у запас. Про це йшлося на зустрічі з представниками Програми НАТО зі створення системи переходу з військової кар’єри на професійну цивільну під головуванням заступника міністра у справах ветеранів з питань європейської інтеграції Олексія Ілляшенка. Програма професійної реадаптації військовослужбовців, що проводилася НАТО протягом попередніх 20 років, мала цілком осяжний результат – понад 11,5 тисяч військовослужбовців скористалися її можливостями, з них 70% змогли розпочати успішну професійну кар’єру.
Про це йшлося під час наради з нагоди 20-ї річниці Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». «Сьогодні в лавах українських Збройних сил понад 16 тисяч жінок, в тому числі – жінок-офіцерів, що ще 10 років тому здавалося неможливим. Зважаючи на все більшу участь жінок в секторі безпеки і оборони України, ми маємо забезпечити їм належні умови для військової служби. Це спеціальне екіпірування та елементи бронезахисту відповідно до світових стандартів і вимог, організація дитячих куточків або ж кімнат грудного вигодовування в місцях проходження служби», – наголосила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
НАТО – це безпека в нашому регіоні, тому Україна рухається до повноцінного членства у Північноатлантичному альянсі, заявив Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю для програми ВВС HARDtalk. «Ми сьогодні вже стали партнерами НАТО з розширеними можливостями. Ми йдемо до НАТО», – сказав Глава держави. «НАТО – це безпека в нашому регіоні. Ми це розуміємо», – додав він. Президент констатував: Україна має потужну армію чисельністю 200 тисяч військовослужбовців. Постійно оновлюється матеріально-технічне забезпечення українського війська.
Європейська та євроатлантична інтеграція є пріоритетом національної безпеки та інтересів України. Про це йдеться у Стратегії національної безпеки України, яку було затверджено указом Президента 14 вересня. «Стратегія національної безпеки, чітко визначаючи національні безпекові пріоритети, є основою для всіх реформ у секторі безпеки та оборони. Вона враховує усі можливі глобальні ризики – від зовнішньої агресії до зміни клімату та пандемії. Саме тому важливо, що поряд з впровадженням Річних національних програм під егідою Комісії Україна – НАТО пріоритетність також надається повному виконанню Угоди про асоціацію з ЄС. Ця стратегія надсилає чіткий сигнал усім державним органам влади, що маємо максимально прискорити впровадження реформ для досягнення необхідних критеріїв членства в ЄС та НАТО», – пояснила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
При Офісі Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної розпочала роботу група радників, які відповідають за взаємодію з бізнесом в процесі оновлення Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Віцепрем’єрка закликала представників українського бізнесу та бізнес-асоціацій надсилати предметні пропозиції, аналітичні дані та правову аргументацію для того, аби їхні потреби та очікування від оновлення Угоди про асоціацію Україна-ЄС були максимально враховані. Усі пропозиції, які надходитимуть до Офісу, будуть ретельно опрацьовані та враховані в подальших перемовинах щодо оновлення Угоди про асоціацію.
Президент Володимир Зеленський підписав Указ «Про Річну національну програму під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік» № 203/2020. Річна національна програма (РНП) визначає стратегічну мету реформ, цілі та пріоритетні завдання в межах реалізації політики євроатлантичної інтеграції України, а також державні органи, відповідальні за виконання цих завдань. Програма є системним документом, спрямованим на планомірну реалізацію закріпленого Конституцією України стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору. Особлива увага у програмі приділена питанням досягнення відповідності критеріям членства в НАТО, переведення сектору безпеки та оборони України на стандарти НАТО та зміцнення демократичного цивільного контролю.
25 лютого в Міністерстві оборони України відбулася зустріч керівництва оборонного відомства з делегацією НАТО на чолі із заступником Офісу зв’язку НАТО в Україні Пані Хелен Аківумі. Головною метою зустрічі стало обговорення питання подальшої взаємодії та співробітництва з НАТО в рамках Комплексного пакета допомоги НАТО для України, а також реалізації Річної національної програми. У ході зустрічі заступник Міністра оборони України Аліна Фролова окреслила 11 основних напрямків реформування оборонного відомства, які були сформовані на основі Програми дій Уряду. Також вона акцентувала увагу на тому, що оборонним відомством буде впроваджено 30 проектів, спрямованих на реалізацію зазначених реформ.
Уряд схвалив Річну національну програму під егідою Комісії Україна-НАТО на 2020 рік, яка розроблена за методологією вимірюваних результатів, ставить у центр уваги безпеку людини, містить механізм моніторингу виконання і побудована за принципами, структурою та змістом планів дій щодо членства в НАТО країн, які вступали в Альянс. Відповідний документ Кабінет Міністрів України схвалив на засіданні у середу, 5 лютого, з метою подальшого внесення акта на підпис Глави держави. "Наш Уряд включив до своєї Програми діяльності амбітну ціль: аби за п’ять років Україна відповідала критеріям вступу до НАТО. Якою буде Україна рівня натівських стандартів? Це держава, для якої безпека і добробут громадянина знаходяться у центрі уваги. Держава, яка здатна захистити свої людиноцентричні принципи”, – заявив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Україна підтримає зусилля НАТО зі зміцнення безпеки в Іраку. Про це йшлося 14 січня у штаб-квартирі НАТО на зустрічі Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитра Кулеби із заступником Генерального секретаря НАТО з питань операцій Джоном Манзою. "Я поінформував заступника Генсека, що в України є план відправити 20 військовослужбовців на підтримку місії НАТО в Іраку після того, як Альянс відновить її роботу. Запрошення стати операційним партнером місії Альянсу в Іраку свідчить про визнання цінності українського військового досвіду та професіоналізму”, – розповів Дмитро Кулеба. Реагуючи на повідомлення української сторони, заступник Генсека НАТО відзначив, що для Альянсу дуже важлива участь України у місії в Іраку.
23 грудня у Національному інформаційному агентстві «Укрінформ» було презентовано результати загальнонаціонального соціологічного дослідження для відстеження змін у ставленні громадськості щодо підтримки НАТО і державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції. Участь у презентації взяв Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко, представники ГО «Центр прикладних досліджень» Андрій Каракуц та Юрій Щедрін. Дослідження проводилось у рамках реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2019 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 35-р. На замовлення Держкомтелерадіо його провів у листопаді-грудні цього року ФОП «Щедрін Юрій Володимирович» (ГО «Центр прикладних досліджень»).
12 грудня у Брюсселі в штаб-квартирі НАТО було проведено 28-ме засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва. Делегацію Міністерства оборони України очолив заступник Міністра оборони України Анатолій Петренко, делегацію Альянсу очолював помічник Генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Каміль Гранд. Під час заходу учасники розглянули результати співпраці з НАТО у 2019 році у сфері озброєнь і реформування національного оборонно-промислового комплексу та визначили пріоритетні завдання на 2020 рік. За підсумками засідання сторони підписали оновлену редакцію Дорожньої карти Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва.
Президент України Володимир Зеленський вважає за необхідне створити Військову поліцію та до кінця року розробити концепцію об’єднаного реєстру ветеранів. Під час зустрічі з керівництвом Верховної Ради та урядом Володимир Зеленський поставив низку завдань у сфері оборони та безпеки України. Зокрема, міністр оборони Андрій Загороднюк до 31 грудня має впровадити нову об’єднану систему керівництва та управління силами оборони, яка відповідатиме стандартам НАТО. Крім того, у структурі Міноборони має бути створений сучасний ефективний правоохоронний орган – Військова поліція.
Україна готова до більш тісної взаємодії з НАТО, подальшого впровадження системних реформ в оборонному секторі та не знімає з порядку денного можливість приєднання до Плану дій щодо членства в Альянсі, заявив Президент Володимир Зеленський. «Ми готові ще тісніше співпрацювати з Альянсом і прискорювати підготовку до членства в НАТО. Не знімаючи з порядку денного можливість приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО, ми готові вже сьогодні, практичною роботою доводити – Україна заслуговує такого формату відносин з Альянсом. Сподіваємося, що наш прогрес у втіленні принципів, норм і стандартів НАТО, а також новий формат нашої взаємодії з Альянсом буде визнано у подальших політичних рішеннях союзників», – сказав Президент під час зустрічі з представниками ЗМІ за підсумками засідання Комісії Україна – НАТО в Києві.