Деякі ЗМІ поширюють маніпулятивну новину про те, що в Україні нібито збираються відправити на фронт усіх студентів, скасувавши для них відстрочку від мобілізації.
Спростування: 4 вересня на розгляд до Верховної Ради України було подано законопроєкт №9672 під назвою «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Однак ні про яку «відправку всіх студентів на фронт» чи «скасування права на освіту» в ньому не йдеться!
Відповідно до цього законопроєкту «здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, які за денною або дуальною формами отримують освітній рівень, що є вищим за раніше здобутий ними рівень, для яких навчання стартувало не пізніше року досягнення ними 30-річного віку» не підлягатимуть призову на військову службу під час мобілізації.
Отже, тільки ті чоловіки, які здобувають другу або третю освіту ПІСЛЯ 30 років, позбавляються права на відстрочку від мобілізації.
Автор законопроєкту пояснив, що зареєстрований ним законопроєкт дозволить «перекрити лазівку для відстрочки від мобілізації»: деякі навчальні заклади відкривали набір на контракт на денну форму навчання, даючи можливість потенційним призовникам з уже наявною освітою вступати на навчання та отримувати відстрочку від мобілізації. Автор законопроєкту зазначає, що іноді абітурієнти вступали на нижчий освітній рівень, ніж уже здобутий (на професійно-технічну освіту за наявної вищої), та на іншу спеціальність.
Зокрема, у 2022 році 106 тисяч чоловіків вирішили отримати освіту, що є нижчою або дорівнює тій, яку вони вже мають. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що ця тенденція зберігається і цьогоріч: «Хоча вступна кампанія цього року ще триватиме до 30 листопада, вже зараз станом на 28 серпня 2023 року чисельність таких осіб становить 74 059 абітурієнтів».
«Я запропонував, щоб люди, які навчаються у послідовних видах освіти, мали право на відстрочку. А вступники на другу-третю-четверту вищу освіту після 30 років таким правом на відстрочку скористатися не могли», – пояснив автор законопроєкту.
У пояснювальній записці зазначається, що така «практика ухилення від призову на військову службу під час мобілізації» шкодить національній безпеці України.
Тому метою і завданнями законопроєкту є «затвердження в Україні верховенства права; забезпечення захисту національних інтересів у сфері національної безпеки та оборони України; усунення соціальної несправедливості у виконанні конституційного обов’язку громадянами щодо захисту Батьківщини; утвердження конституційної норми щодо рівності всіх громадян перед Законом; збільшення мобілізаційних спроможностей держави і Збройних Сил України; зменшення навантаження на систему освіти в умовах правового режиму воєнного стану».