Інформаційна довідка про район

Коротка історична довідка Хмельницького району

Хмельницький район утворений 19 липня 2020 року (постанова Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»). Територія району становить 10768,3 км  (52,16 % території Хмельницької області). Район розташований у центральній частині Хмельницької області з центром м.Хмельницький.

Район межує: на півночі – з Шепетівським, на півдні – з Кам’янець-Подільським районами; з Тернопільською, Житомирською та Вінницькою областями.

Адміністративно-територіальний поділ – 27 територіальних громад, з них: 6 міських ТГ, 12 селищних ТГ та 9 сільських ТГ (розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 727-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області»).

 

В адміністративно-територіальному поділі Хмельницький район неодноразово зазнавав змін.

Вперше Хмельницький район був утворений в 1965 році на основі об’єднання окремих сільських рад Красилівського, Летичівського, Ярмолинецького, Городоцького та Волочиського районів Хмельницької області. Адміністративний та культурний центр району – м. Хмельницький, що знаходиться у середній його частині на автошляху державного значення Львів-Вінниця. Територія району розташована в південно-західній частині Волино-Подільської височини. Загальна протяжність району з півночі на південь – 34 км., із заходу на схід – 55 км.

 

За рішенням облвиконкому від 19.08.1972:

Перенесено адміністративний центр Немичинецької сільради в село Рижулинці та найменовано її Рижулинецькою сільрадою;

Об’єднано сільради Осташковецьку сільраду в одну Олешинську – з центром у селі Олешин; Колибанську сільраду в одну Копистинську – центром у селі Копистин;

Передано села Черепова і Велика Калинівка Черепівської сільради в адміністративне підпорядкування Олешинської сільради, а село Немичинці Немичинецької сільради – в адміністративне підпорядкування Гвардійській сільраді.

 

За рішенням облвиконкому від 26.02.1976 утворено сільради:

Рідкодубівську з центром у селі Рідкодуби і виключено його з підпорядкування Педосівської сільради. Рідкодубівській сільраді підпорядковано також село Лапківці Водичківської сільради; Грузевицьку з центром у селі Грузевиця і виключено його з підпорядкування Чорноострівської селищної ради;

Об’єднано Райковецьку та Андрійковецьку сільради в одну Андрійковецьку сільраду з центром у селі Андрійківці 

Ліквідовано Рижулинецьку сільраду. Села Рижулинці та Кудринці підпорядковано Малиницькій сільраді раді 

Передано села Везденьки та Малі Орлинці Миколаївської сільради у підпорядкування Черепівківській сільській раді.

 

Відповідно до Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 17.06.1981 включено в межі міста Хмельницького села Книжківці Копистинської і Ружична Ружичнянської сільських рад;

За рішенням облвиконкому від 30.07.1981 перенесено адміністративний центр Ружичнянської сільської ради в село Розсоша та найменовано її Розсошанською сільською радою.

За рішенням обласної Ради народних депутатів від 12.05.1993 утворено 

Бахматовецьку сільську раду з центром у селі Бахматівці і виключено його з підпорядкування Пироговецької сільради; 

Везденецьку – з центром у селі Везденьки і виключено його з підпорядкування Черепівківської сільради. Везденецькій сільраді підпорядковано також село Малі Орлинці Черепівківської сільради;

Жовтневську з центром у селі Жовтневе і виключено його з підпорядкування Аркадієвецької сільради;

Райковецьку з центром у селі Райківці і виключено його з підпорядкування Андрійковецької сільради;

Шумовецьку з центром у селі Шумівці і виключено його з підпорядкування Ружичанської сільради.

 

У 2015 році відповідно до чинного законодавства утворено чотири об’єднаних територіальних громади:

Чорноострівську селищну об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад селища Чорний Острів, сіл Вовча Гора, Мар’янівка, Антонівка, Катеринівка, Везденьки, Малі Орлинці, Грузевиця, Захарівці, Крачки, Ляпинці, Осташки, Педоси, Мартинівка, Бережанка, Рідкодуби, Лапківці, Ставчинці, Польові Гринівці, Миколаїв, Манилівка з адміністративним центром у селищі Чорний Острів Хмельницького району Хмельницької області;

Гвардійську сільську об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад сіл Гвардійське, Нафтулівка, Немичинці, Доброгорща, Райківці, Жучківці, Олешківці, Гелетинці, Чабани, Данюки та Хоминці з адміністративним центром у селі Гвардійське Хмельницького району Хмельницької області;

Лісовогринівецьку сільську об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад сіл Лісові Гринівці, Скаржинці, Аркадіївці, Пашківці, Климашівка, Стуфчинці, Тиранівка, Терешівці, Редвинці, Печеськи, Ходаківці, Шпичинці, Гнатівці та Моломолинці з адміністративним центром у селі Лісові Гринівці Хмельницького району Хмельницької області;

Розсошанську сільську об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад сіл Розсоша, Нижчі Вовківці, Вищі Вовківці, Андрійківці, Ружичанка та Карпівці з адміністративним центром у селі Розсоша Хмельницького району Хмельницької області. У 2018 році до Розсошанської сільської ради об’єднаної територіальної громади приєдналась територіальна громада села Шумівці Шумовецької сільської ради.

 

У 2017 році відповідно до чинного законодавства утворено п’яту в районі об’єднану територіальну громаду:

Олешинську сільську об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад сіл Олешин, Іванківці, Черепівка, Черепова, Велика Калинівка з адміністративним центром у селі Олешин Хмельницького району Хмельницької області.

 

У 2018 році відповідно до чинного законодавства утворено шосту об’єднану територіальну громаду:

Шаровечківську сільську об’єднану територіальну громаду у складі суміжних територіальних громад сіл Шаровечка, Мацьківці, Малашівці, Волиця з адміністративним центром у селі Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області.

 

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 727-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області»:

територію Малиницької територіальної громади віднесено до складу території Розсошанської сільської територіальної громади;

територію Бахматовецької, Водичківської, Давидковецької, Копистинської, Малашовецької, Масівецької, Олешинської, Пироговецької, Пархомовецької, Черепівківської, Шаровечківської територіальних громад віднесено до складу території Хмельницької міської територіальної громади.

 

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 727-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Хмельницької області.

 

17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», чим реорганізувала адміністративно-територіальний устрій субрегіонального рівня та утворила 136 укрупнених районів. Одним із них є і Хмельницький район (з адміністративним центром у місті Хмельницький) у складі територій Антонінської селищної, Війтовецької селищної, Віньковецької селищної, Вовковинецької селищної, Волочиської міської, Городоцької міської, Гвардійської сільської, Деражнянської міської, Заслучненської сільської, Зіньківської сільської, Красилівської міської, Летичівської селищної, Лісовогринівецької сільської, Меджибізької селищної, Миролюбненської сільської, Наркевицької селищної, Розсошанської сільської, Сатанівської селищної, Солобковецької сільської, Старокостянтинівської міської, Староостропільської сільської, Старосинявської селищної, Теофіпольської селищної, Хмельницької міської, Чорноострівської селищної, Щиборівської сільської, Ярмолинецької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ліквідовані у Хмельницькій області: Білогірський, Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам’янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Полонський, Славутський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Теофіпольський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький райони.

До складу 27 спроможних територіальних громад новоутвореного Хмельницького району Хмельницької області увійшло 322 міських, селищних, сільських ради (779 населених пунктів).