26 вересня – Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї

Ядерна зброя вважається найбільш небезпечною з усіх видів зброї. Крім прямого ураження ударною хвилею, світловим випромінюванням та проникаючою радіацією величезні території на багато років забруднюються радіонуклідами і стають непридатними для нормальної життєдіяльності людини.

А до загроз воєнного характеру, пов’язаних із наслідками застосування сучасних засобів ураження у воєнний час на території держави відносяться ядерна, хімічна, бактеріологічна та нові види зброї. Тому ми маємо бути готові до всього!

Що таке ядерний вибух? Яка буває ядерна зброя та радіус її ураження? Чи можна врятувати себе під час вибуху?

  • Якщо ядерний “гриб” застав тебе на вулиці, у жодному разі не дивися на нього, адже можна осліпнути. Ляж на землю, підклавши руки під тулуб, та залишайся в такому положенні, поки не пройдуть дві ударні хвилі.
  • Обов’язково треба закрити обличчя і дихальні шляхи хусткою чи шарфом.
  • Найкраще — заховатися в штатному бомбосховищі чи метро. 

    Якщо у тебе є приміщення під землею, облаштоване так, щоб там можна було провести якийсь час, то варто сидіти там. В ідеалі місяць або більше, якщо знадобиться.

Якщо ти перебуваєш у квартирі чи приватному будинку, варто затулити всі вікна та двері ганчірками, вимкнути вентиляцію та затулити всі проміжки.

Якщо ж у багатоповерховому будинку без підвалу — варто піднятися вище десятого поверху. Зробити те саме — затулити всі щілини. Ховайтеся в коридорі, ванній кімнаті, там, де немає вікон.

  • Якщо відбудеться ядерний вибух, то у схованці доведеться сидіти тижнями чи навіть місяцями. Чекати, поки минуть дві хвилі радіації та кілька радіаційних дощів.
  • Треба зробити великі запаси бутильованої води, їжі, що не псується, сірників, свічок, ліків.
  • Обов’язково треба придбати радіо на батарейках. Інтернету та мобільного зв’язку може не бути, тож по радіо можна буде дізнаватися інформацію від ДСНС, слухати новини тощо.

Не варто їсти продукти, що були на вулиці, адже є ризик, що вони заражені.

У разі якщо потрібно терміново вийти на вулицю, закривай усі частини тіла від радіоактивного пилу, у жодному разі не лягай на землю і не потрапляй під дощ — кожна крапля смертельно небезпечна.

Звичайно, треба мати стандартну аптечку, де будуть жарознижувальні, противірусні, антисептики, засоби першої допомоги та інші потрібні тобі ліки. Проте варто мати ще спеціальні препарати, які можуть допомогти.

Насамперед це йодПісля вибуху за 10−15 хвилин почнуться радіоактивні опади. Рівень радіації на місцевості почне стрімко зростати. Відбудеться радіоактивне зараження, тож йод може допомогти.

Ондансетрон — протиблювотний засіб, який усуває нудоту, необхідний для боротьби з основними проявами первинної реакції при радіаційному впливі.

Радіогардас — для профілактики накопичення в організмі та прискорення виведення з нього радіоізотопів цезію та рубідію.

  • Сподіваємось, що цього ніколи не станеться. Але пам’ятаємо 3 основних правила:
  • Ховаймося всередині;
  • Залишаємось в укритті;
  • Очікуємо інформації.