Щорічно, 12 квітня відзначають День працівників ракетно-космічної галузі України та Міжнародний день авіації й космонавтики.
Свято присвячене першому в історії польоту людини в космос. 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін першим у світі здійснив орбітальний обліт Землі.
Професійне свято працівників ракетно-космічної галузі України відзначають з 1997 року.
Відомо, що багато в чому світ завдячує українським інженерам та вченим, які були першими творцями космічної техніки. Найвідоміший з них – Сергій Павлович Корольов – українець, який відкрив людству шлях у космос та заклав підґрунтя практичної космонавтики. Конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів, вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, головний конструктор перших ракет-носіїв, пілотованих космічних кораблів, основоположник практичної космонавтики. Під його керівництвом створено багато геофізичних і балістичних ракет, запущені перші у світі міжконтинентальна балістична ракета, ракета-носій «Восток» та її модифікації, здійснені польоти космічних кораблів, зокрема, вперше в історії пілотованих людиною та з виходом людини у відкритий космічний простір.
Українець Павло Романович Попович 12 серпня 1962 року вперше в історії стартував у космос на кораблі «Восток-4». Павло Романович 48 разів облетів навколо Землі! Тоді вперше було встановлено радіозв’язок по лінії «космос-космос» та проведено телевізійний репортаж безпосередньо з космосу. Свій другий політ Павло Романович здійснив 3-19 липня 1974 року командиром космічного корабля «Союз-14» та орбітальної станції «Салют-3».
Попович мав дуже рідкісний голос – драматичний тенор. 1950 року його навіть запрошували відразу чотири консерваторії – Челябінська, Свердловська, Московська і Київська. Але любов до неба перемогла, тому співати Павло продовжував у загоні космонавтів та на орбіті.
Коли пролітав над Україною, Павло Попович зробив своєму головному конструктору справді неземний подарунок: заспівав Корольову улюблену пісню… із космосу!. Українська пісня «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю» пролунала в буквальному розумінні на весь світ, бо Павло Романович увімкнув усі передавачі.
Перший космонавт незалежної України – Леонід Костянтинович Каденюк, – прославив Україну своїм польотом у космос у складі американської команди астронавтів на кораблі «Колумбія». За його ініціативою два рази над всією планетою пролунав Гімн України, який транслювався з Центру управління польотом на борт «Колумбії».
У свій політ Леонід Каденюк брав і шевченкового «Кобзаря». Це була перша (!) друкована книга на орбіті – до тієї пори в космосі бували лише електронні копії літературних творів. У 2014 році, під час відзначення 200-ліття Тараса Шевченка, Леонід Костянтинович подарував цей унікальний том Канівському музею Т.Г.Шевченка.
Історикам і науковцям відомо багато цікавих фактів про космонавтів-українців. Вчені відкрили, що ще в ХVI столітті запорозькі козаки застосовували ракети – їх називали «літалками». Зброя ця була такою ж секретною, як у Другу світову війну «катюші», які побудовано за таким самим принципом ракетного руху. У ХІХ столітті секрет «літалок» розкрив українець, царський генерал-лейтенант Засядько. Назвав їх ракетами і застосовував під час штурму Ізмаїла. Українцями були й Кибальчич, Кондратюк, Корольов, Челомей, Янкель, Глушко… Знаний у всьому світі Ціолковський теж, виявляється, з роду Наливайків. От і виходить, що всю ракетну техніку розвинули українці!
Втіливши свою дитячу мрію, прості українські хлопці назавжди увійшли в історію. Та найбільшою шаною цим великим людямі стане втілення їх одвічної мрії — Україна має утвердитись як космічна держава.
Вітаємо всіх причетних до розвитку аерокосмічної галузі! Враховуючи ризики, фізичні та інтелектуальні навантаження, гіганську працю і безпрецедентну самовідданість всіх, хто створював для нашого людства цю сміливу можливість, бажаємо нам спокою і впевненості!
Інформацію взято з відкритих джерел