Сьогодні Міжнародний день студентів — щорічне свято студентської активності, що відзначається 17 листопада. Саме студентство, молодь, завдяки своїй активній громадянській позиції була і залишається рушієм багатьох змін та однією з головних сил, що протистояла і протистоїть авторитарним і тоталітарним режимам.
Україна, як і весь світ, відзначає Міжнародний день студента 17 листопада. Дату було встановлено в 1946 році в Празі на Всесвітньому конгресі студентів у пам’ять про чеських студентів-патріотів.
На сьогодні Міжнародний день студентів є символічним днем об’єднання учнів усіх факультетів і навчальних закладів з метою зміцнення ролі студентства в громадському та політичному житті своєї країни.
Офіційна дата свята українських студентів, що збігається з міжнародною, була встановлена Указом Президента в 1999 році. З того часу учні вищих навчальних закладів, технікумів, коледжів та училищ відзначають відразу два “професійних” свята: Міжнародний День студента (17 листопада), а також Тетянин день – на честь покровительки всіх студентів (25 січня). Це зручно, бо один день святкується перед початком сесії, а інший – по закінченні.
Традиції святкування Дня студента в Україні ще не встановились. Для когось День студента – це просто новий день, а для когось – привід зустрітися з друзями і повеселитися, а для декого – день символічного об´єднання, підвищення ролі студентства в суспільному і політичному житті країни.
Студенти — народ винахідливий та завзятий, а студентська пора — найвеселіша в житті. Тільки студент може вивчити за одну ніч те, що люди вивчали століттями, він може не знати розкладу, але точно знає, коли йому «до другої пари». Тільки студент може не спати тижнями та харчуватися одними пельменями. А для того, щоб перерахувати всі студентські прикмети та забобони, не вистачить і кількох сторінок.
Як святкують День студента у різних країнах світу?
Сполучені Штати Америки
Протягом більше ніж ста років у місяці лютому в Гарвардському університеті проводять HASTY PUDDING WOMAN OF THE YEAR. Театралізовані святкування, названі “Hasty Pudding” на честь страви, яку з 1795 року приносили на збори студентського клубу, мали культивувати суспільні симпатії і цінності, відчуття дружби і патріотизму. Це свято вважається одним з найбільш масштабних і веселих студентських карнавалів США з костюмованим парадом. В останньому і чоловічі, і жіночі ролі виконують чоловіки, як це було заведено тоді, коли Гарвард був виключно “хлопчачим” університетом.
Політехнео – День студентів Греції
17 листопада відзначається студентське свято Політехнео, що є роковинами студентських, жорстко придушених військовими протестів 1973 проти військової хунти “чорних полковників”. Сотні студентів були арештовані, 24 особи вбито, понад тисячу поранено, хоча, за офіційними даними, жертв не було взагалі. Після відновлення демократичного уряду жертв Політехніона проголосили мучениками. Цього дня тисячі людей традиційно приносять вінки до могил і пам’ятників учасників тих подій. Студенти влаштовують мітинги і демонстрації, метою яких є захист демократичних прав і свобод.
День студента в Португалії
У Порто і Коїмбрі в травні проходить велике студентське свято Кейма, яке супроводжується спалюванням стрічок. Кейма починається опівночі гучним загальностудентським співом серенад біля пам’ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають місцеві і приїжджі музичні групи. Кульмінація свята – студентська хода через все місто. Студенти кожного вишу одягають власну уніформу, всі учасники тримають у руках папки зі “своїми” стрічками і рухаються поряд із прикрашеною яскравими пап’є-маше вантажною машиною. В кузові сидять випускники, а першокурсники повзуть на колінах услід по бруківці. На стадіоні проходить церковна служба, а потім урочисто спалюються стрічки кожного університету.
Студентські свята Бельгії
Тут студенти раді будь-яким студентським святам. Успішне закінчення сесії – гарний привід для зустрічей друзів. У Бельгії люблять збиратися компанії давніх знайомих, найчастіше по 7-8 осіб. Найпопулярніше місце проведення свят – бари. На відміну від наших студентів, бельгійці не дуже полюбляють співати, зате люблять послухати сучасну музику.
День студента Болгарії
Студентська молодь у Болгарії відзначає своє свято 8 грудня. Ця дата пов’язана з історією Софійського університету імені Климента Охридського. У 1903 році, коли Софійський університет (СУ) був єдиним у Болгарії вищим навчальним закладом, академічна рада при СУ вирішила оголосити 8 грудня (20 листопада) 1903 року патронним святом університету. За церковним календарем саме тоді відзначався день святого Климента Охридського. Після 1944 року відзначення студентського свята перенесли на 17 листопада (Міжнародний день студентів). Але в 1962 році, з нагоди 80-річчя Софійського університету, святу повернули стару дату. Цього дня вищі навчальні заклади по всій Болгарії закриті, і студенти відзначають своє свято в гучних компаніях.
Студентське свято Ваппу у Фінляндії
Студентське свято Ваппу відзначають 1 травня. Цього дня молодь, яка закінчила ліцей, отримує студентські кашкети як символ переходу на новий рівень дорослого життя. Традиційно святкування Ваппу починається напередодні, 30 квітня, – з привітання президента країни. У Гельсінкі проходять студентські гуляння, що відкриваються церемонією одягання на голову статуї Хавіс Аманди – символу Гельсінкі – студентського кашкета. Голову статуї Хавіс Аманди попередньо милять. Честь покладання кашкета щороку переходить від одного вишу до іншого.