День встановлений згідно з Указом Президента від 12 січня 1996 й щороку відзначається у другу суботу вересня.
Український кінематограф бере початок ще з кінця ХІХ століття. У 1893 році механік Одеського університету Йосип Тимченко на три місяці раніше за Едісона й більше ніж на рік раніше за братів Люм’єрів сконструював кінознімальний та кінопроєкційний апарати.
Кілька років потому в Харкові Альфред Федецький зняв кілька короткометражних картин і 2 грудня 1896 у приміщенні Харківського оперного театру (тепер Харківська обласна філармонія) провів перший в Україні публічний кіносеанс.
На час свого винайдення кіно вважалося атракціоном, «рухомою фотографією»; воно багато запозичувало з літератури і театру.
В Україні ігрові стрічки з’явилися 1907 року, а з 1909 року почали випускатись комедії, драми, водевілі з репертуару та у виконанні акторів українських театрів: «Шельменко-денщик», «Москаль-чарівник», «Ніч перед Різдвом».
Українські художники впродовж минулого століття створили власну яскраву кіношколу, яка гідно збагатила світове кіно. У пам’яті назавжди залишаться імена Олександра Довженка і Івана Кавалерідзе, Марка Донського і Сергія Параджанова, Леоніда Бикова і Леоніда Осики, Івана Миколайчука та багатьох їхніх творчих послідовників.
Але і сучасники не пасуть задніх. Нині українське кіно переживає стрімке зростання: українські стрічки виходять у вітчизняний кінопрокат; також їх все частіше демонструють на всесвітніх конкурсах та кінофестивалях.