Інструменти регіональної політики України мають виходити з викликів, що стоять перед Україною, та в той же час відповідати вимогам ЄС. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков під час конференції «Виклики та завдання для України: актуалізація державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року».
Мінінфраструктури запропонувало бачення комплексного планування, яке інтегрує Державну стратегію регіонального розвитку, План відновлення та розвитку регіонів, Програми комплексного розвитку громад, а також секторальних стратегій, які мають бути оновлені відповідними міністерствами.
На першому рівні планування – розробка стратегії «Український план», яка формує бачення розвитку держави до 2027 року, та є свого роду дорожньою картою зі структурних реформ та інвестиційних проектів, які Україна планує реалізувати в наступні 4 роки. Другий рівень – секторальні стратегії та цільові програми, що визначають середньострокові пріоритети відновлення та розвитку для ключових галузей України, готують міністерства. Вони більш детальні і містять конкретні показники розвитку. На регіональному та місцевому рівнях формуються плани і програми відновлення.
«При актуалізації стратегії потрібно врахувати потреби всіх регіонів та оцінити, як будуть захищені інтереси регіонів, що більше постраждали від військових дій. Спільно з Єврокомісією ми розробляємо «Український план», розрахований до 2027 року, що співпадає з тим, що в цей період ми переходимо до спільного середньострокового планування. Ми б хотіли повністю синхронізувати інструменти регіональної політики нашої держави з тими інструментами, що є в ЄС», – зауважив Олександр Кубраков.
Заступник керівника Офісу Президента Олексій Кулеба зазначив, що важливо зберігати суспільний діалог при визначенні стратегії розвитку.
«У першу чергу, ми маємо визначити пріоритети регіонального розвитку з огляду на безпекові та інші умови існування Української держави, які дуже змінилися за півтора роки після повномасштабного вторгнення. Тут важливий діалог суспільства. Україна потребує нової політики територій – про що говорив Президент України в запропонованій до загальнонаціонального обговорення Доктрині», – сказав Олексій Кулеба.
Мінінфраструктури працює над синхронізацією планових документів з ІТ-рішеннями з метою побудови чіткої екосистеми відбудови. Перший тип документів – це просторові плани, які пов’язані з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва. Ця система акумулює всю інформацію про об’єкти будівництва та пов’язана з усіма державними реєстрами. Наступний тип – плани розвитку та відновлення на національному та місцевому рівнях. Вони містять пріоритетні проєкти, які будуть пов’язані з системою ГІС, яка дозволяє в цифровому вигляді викладати поточні і планові показники, відслідковувати виконання, тощо, та системою DREAM – єдиною цифровою екосистемою для підзвітного управління відбудовою.
«За останніми даними 8,2 млн українців знаходяться за кордоном, лише 56% з них планують повертатися. І в тому числі від, від того, яким буде бачення регіонального розвитку України, залежить повернення наших співвітчизників додому. Важливо орієнтуватися на цифрові системи та інструменти в формуванні стратегії. Це і РПЗМ, де відображаються дані не тільки про житло, а й втрати бізнесу, держави, громад, а також ГІС та екосистема DREAM», – підкреслила Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
«Наш дедлайн – кінець жовтня. У нас є Український план, який запропонований Євросоюзом. В тому числі ініційоване Єврокомісією створення спеціального Фінансового інструменту для України (Ukraine Facility), що передбачає виділення до 50 мільярдів євро для підтримки України на період 2024-2027 років. 38 мільярдів з них – це макрофінансова допомога. Ми маємо унікальний шанс використати те, що Міністерство, яке відповідає за відновлення, за регіональну політику і розвиток місцевого самоврядування, синхронізує всю роботу, пов’язану з відновленням країни в контексті трансформації до 2027 року і якраз таки нашу регіональну політику», – підсумувала заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна.
Перегляд стратегії відповідно до нових викликів вимагає формування довгострокового підходу до регіонального відновлення та розвитку. В рамках роботи над Стратегією сформовано 7 експертних груп, що відповідають за різні напрямки розвитку регіонів, а саме: людський капітал, інфраструктуру, економіку, інституції, захист довкілля, безпеку та електронне урядування.