Уряд розширив перелік надання послуги «Муніципальна няня»

В Україні зростає кількість батьків, які користуються соціальною послугою «муніципальна няня», ініційованою Міністерством соціальної політики. Станом на 1 листопада 2024 року послугою користуються 1877 родин, догляд няні отримують 2300 дітей.

«Муніципальна няня» – це послуга догляду за дитиною, що надається для підтримки батьків чи опікунів дитини. Раніше нею могли скористатися лише батьки та опікуни дитини, яка потребує додаткового догляду, або батьки (опікуни), які є особами з інвалідністю I чи II групи та мають дитину до 3-х років. У липні Кабінет Міністрів України прийняв зміни, які збільшили вік дітей до 6-ти років та розширили надання послуги для таких категорій:

  • ВПО (незалежно від місця проживання), але з дітьми до 3-х років;
  • сімей, які проживають на територіях, де в умовах воєнного стану дитячі садочки не працюють.

Зміни покликані допомогти родинам, які потребують додаткового часу для навчання, перенавчання чи пошуку роботи. Крім того, послуга дозволяє також знайти роботу потенційним няням, які мають необхідні вміння, знання та навички.

Для отримання компенсації за догляд няні, батьки (офіційні опікуни) мають самі знайти муніципальну няню, оформити з нею договір та віднести документи у найближче управління з питань соціального захисту населення (УСЗН).

Водночас муніципальною нянею може стати фізична особа-підприємець (ФОП), вказавши у класифікаторі вид економічної діяльності (КВЕД) 97.00 та 88.91 (група оподаткування не важлива). Але така няня може оформити догляд одночасно за трьома дітьми. Виняток – догляд за дітьми з багатодітної сім’ї.

Також нянею може бути юридична особа (КВЕД 78.2, 85.10). Така няня вже офіційно може доглядати одночасно за 6 дітьми за адресою, визначеною муніципальною нянею, або за однією з адрес проживання дітей за письмовою згодою батьків усіх дітей, про що зазначається в договорі.

Важливо! Муніципальною нянею не можуть бути родичі першого ступеня споріднення (матір чи батько, бабуся чи дідусь дитини, брати чи сестри).

Джерело: Мінсоцполітики