Електронні рецепти застосовують у багатьох країнах світу. Одними з перших їх почали використовувати Скандинавські країни ще у 80-х роках минулого століття. Досить швидко з’ясувалося, що це надзвичайно зручно. Переконатися в цьому можуть і українці.
З квітня 2023 року для придбання рецептурних препаратів власним коштом пацієнта додатково запроваджено окрім паперового цифровий інструмент — е-рецепт.
Електронний рецепт — це цифровий аналог паперового документа, що формується в електронній системі охорони здоровʼя на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта. Він містить призначення лікаря на певний лікарський засіб.
Зверніть увагу: електронний рецепт не містить торговельних назв препаратів, а лише назву активної речовини
Ви можете самі вибирати бренд лікарського засобу із зазначеною речовиною відповідно до свого бюджету. Ні лікар, ні фармацевт не можуть вплинути на ваш вибір.
Як і паперовий, електронний рецепт потрібен лише на рецептурні ліки. Тобто всі ті ліки, що й раніше відпускалися за рецептом лікаря, можна придбати не лише за паперовим, а й за електронним рецептом.
Крім того, е-рецепт має цілу низку переваг:
- на відміну від паперового варіанту, не може загубитися чи пошкодитися, буде завжди під рукою;
- не потребує розбирання написаного від руки тексту, що мінімізує помилки;
- у разі хронічних, тривалих чи рецидивних захворювань лікар може виписувати електронні рецепти на ліки дистанційно;
- можна придбати ліки частково — один чи кілька блістерів, саше тощо — і таким чином розділити покупку на кілька разів.
- полегшує облік лікарських препаратів і визначення потреб у лікарських засобах на рівні держави;
- дає можливість у майбутньому досліджувати ефективність лікарських препаратів.
Запровадження електронних рецептів є частиною вимог євроінтеграційних процесів України. Адже в Європі відпуск рецептурних ліків відбувається здебільшого саме з використанням електронних інструментів.
Якщо у вас виникнуть будь-які запитання щодо е-рецепта, ви завжди можете запитати свого лікаря або звернутися за роз’ясненнями на гарячу лінію МОЗ України: 0 800 60 20 19.
Серія публікацій реалізується за підтримки проєкту USAID
#SAFEMed