Чи безпечна вакцина БЦЖ?

Вакцина проти туберкульозу – це жива вакцина, яка містить у собі бактерію, так звану bacille Calmette-Guérin (BCG). Вакцина дає імунній системі інформацію, потрібну для формування захисної відповіді, проте не може сама викликати хворобу. Її створили майже 100 років тому французькі бактеріологи Альбер Кальмет та Каміль Ґерен, і з того часу вона успішно застосовується в усьому світі.
Зараз масово від туберкульозу вакцинують тільки в тих країнах, де рівень захворюваності й досі високий, зокрема в Україні. Туберкульоз особливо небезпечний для новонароджених. Тому Україні від туберкульозу вакцинують лише немовлят – найчастіше ще в пологовому на 3-5 день життя. Інші категорії людей в Україні вже не отримують БЦЖ.
БЦЖ – це безпечна вакцина, але як і будь-яка жива вакцина вона має свої перестороги щодо введення. БЦЖ не можна робити людям, чия імунна система з тої чи іншої причини ослаблена. Також цю вакцину не можна вагітним, втім, в Україні дорослих і так не вакцинують.
Отож, в яких саме випадках щеплення вакциною БЦЖ не роблять:
☛ Новонародженим від матерів, що живуть з ВІЛ, допоки не підтвердиться відсутність ВІЛ у дитини.
☛ Носіям ВІЛ-інфекції, які не проходять антиретровірусну терапію, у тому числі новонародженим немовлятам з ВІЛ+ статусом.
☛ Новонародженим із підозрою вроджених імунодефіцитних станів.
Щеплення від туберкульозу можуть відкласти на пізніший термін у таких випадках:
☛ Якщо передчасно народжене немовля перебуває у важкому стані або має масу тіла менш як 2500 грамів, то щеплення переносять на потім, коли стан стабілізується, а маса тіла буде понад два з половиною кілограми.
☛ Якщо дитина хворіє та має гарячку понад 38 С.
☛ Якщо з часу попереднього щеплення будь-якою вакциною, крім вакцини проти гепатиту B, минуло менш ніж 1 місяць.
☛ Якщо дитина з якоїсь причини не отримала щеплення в пологовому будинку одразу після народження, то потрібно зробити його пізніше в педіатра. Якщо дитині понад два місяці, спершу їй роблять пробу Манту, аби переконатися, що вона не хворіє на туберкульоз. Якщо дитині ще немає двох місяців, то її вакцинують без попередніх аналізів.
Вакцинуйте своє немовля проти туберкульозу! Це може врятувати його життя та здоров’я!