Дії населення при виникненні біологічної небезпеки

При надзвичайних ситуаціях можливе зростання захворюваності населення на інфекційні хвороби. У разі ведення бойових дій, поширення збудників може статися внаслідок використання супротивником біологічної зброї, а також здійснення біотерористичних актів. Важливо знати ознаки застосування супротивником біологічної зброї, вміти правильно діяти для зменшення негативних наслідків у таких ситуаціях.
ЦЕ ПОТРІБНО ПАМ’ЯТАТИ
В осередку біологічного зараження необхідно виконувати наступні дії:
• Уникайте паніки. Слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.
• У жодному разі не торкайтеся до можливих об’єктів біологічного зараження, якими можуть бути будь-які предмети довкола Вас.
• Захистіть себе від нападу комах додатковим одягом, целофаном, іншими підручними засобами
• Негайно сховайтеся в укриття (максимально повітронепроникне приміщення) або зменшіть можливість проникнення повітря у приміщення, де Ви знаходитеся: щільно закрийте вікна, двері, фрамуги, вентиляційні отвори, герметизуйте липкими стрічками, змоченими водою тканиною, папером.
• Уточніть місце початку евакуації, попередьте про небезпеку сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку.
• Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарного оброблення та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
• Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання (ватно-марлеві пов’язки, респіратори, медичні маски, протигази). За наявності, одягніть захисні окуляри.
• Використайте найпростіші засоби захисту шкіри (одежу, гумові рукавиці), взуття (бажано гумове).
• Візьміть підготовлені речі, вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, залишіть приміщення (квартиру, будинок).
• По можливості негайно покиньте зону біологічного забруднення. Виходьте із зони у зазначеному для евакуації напрямі, перпендикулярно до напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, лощини – в низинах може бути висока концентрація збудників.
Після виходу із зони біологічного забруднення:
➢ Проведіть знезараження засобів індивідуального захисту, одягу, взуття та санітарне оброблення шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, не витрясати його; одяг згортати зовнішньою поверхнею до середини; по можливості помістити у мішок; обробити відкриті ділянки шкіри, ніс та рот тканиною, змоченою водою з милом/антисептиком.
➢ Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
➢ У разі підозри на ураження збудниками уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини ( чай, молоко, сік, вода) та зверніться до медичного закладу.
У разі тривалого перебування на відкритій, забрудненій біологічними агентами місцевості:
➢ При перебуванні за межами укриття обов’язково використовуйте індивідуальні засоби захисту органів дихання – протигаз, респіратор, медичну маску, ватно-марлеву пов’язку, хустинку або будь-яку іншу тканину; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ з капюшоном, накидку, комбінезон, гумове взуття і рукавиці.
➢ Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях, консервацію і не зазнали біологічного забруднення.
➢ Не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті.
➢ Не пийте молоко від корів, які випасали на забруднених пасовиськах.
➢ Пийте лише кип’ячену воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання, колодязі накрийте захисними щитами і целофаном.
➢ У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання бажано з використанням миючих засобів/дезінфектантів.
➢ Приймайте медичні препарати, які будуть Вам рекомендовані фахівцями рятувальної та медичної служб.