Нова програма INTERREG Europe для українських громад: заявки приймають з 1 січня

З 1 січня 2024 року всі українські громади без виключення мають право подаватися на європейську програму Interreg Europe, основною метою якої є покращення політик та практик у сфері місцевого самоврядування, використовуючи найкращий досвід муніципалітетів Європи.

Бюджет програми до 2027 року складає 379 млн євро. Участь в програмі беруть представники міст та регіонів з 36 країн Європи – 27 країн-членів ЄС, Швейцарії, а з нового року також, Україна, Молдова та країни Західних Балкан – Боснія і Герцеговина, Албанія,Сербія, Північна Македонія та Чорногорія.

У рамках програми громади можуть брати участь в конкурсах проектів із обміну досвідом, разом з Європейськими партнерами, а також користуватися експертизою Платформи з вивчення практик (Policy learning platform).

Особливості реалізації проектів Interreg Europe

Співфінансування проектів є основною діяльністю в рамках програми INTERREG Europe. Цікаво що, майже 90% регіонів ЄС, а це понад 2000 організацій з європейських країн, вже взяли участь в проектах INTERREG. Реалізовані проекти є основою для бази кращих практик місцевого розвитку, яких на сьогодні вже понад 3000.

Конкурси проектів із обміну досвідом проводяться одночасно за 6 пріоритетними напрямками:

  • “Розумна Європа”
  • Зелена Європа
  • Об’єднана Європа
  • Соціально відповідальна Європа
  • Європа ближча до громадян
  • Краще регіональне врядування

У рамках програми покривається 80% вартості проекту для громад та регонів та 70% для неурядових організацій. Тож, перед подачею заявки варто зважити на наявність джерел співфінансування активностей в рамках проектів.

Участь у конкурсі можуть брати муніципалітети, регіони та неурядові організації, які працюють у сфері місцевого розвитку. Середній розмір консорціуму партнерів складає 7-10 партнерів із різних європейських країн, тож залучення українських громад до таких консорціумів залежатиме від того, наскільки активно українські громади будуть брати участь в нетворкінгових зустрічах та подіях європейського рівня, а також онлайн заходах із пошуку партнерів.

На сайті програми зацікавлені організації можуть реєструватися для пошуку партнерів. Зараз на сайті зареєстровано понад 7000 зацікавлених організацій з всієї Європи.

Як долучитися до проєктів, які вже реалізуються?

Розуміючи, що багато з нових країн учасниць програми не мають поки прямих  контактів з потенційними партнерами в Європі, програма надала можливість організаціям із цих країн долучитися до вже затверджених проектів в рамках попередніх 2 конкурсів проектів – по 2 нових партнери до кожного консорціуму партнерів. Це означає, що якщо ви знайдете проєкт, який відповідає вашим пріоритетам та дійдете згоди із їх виконавцями – ви зможете вже долучитися до його реалізації без конкурсу.

Зі списком вже затверджених проектів можна ознайомитися на сайті програми, у розділі Затверджені проекти. Серед проектів є багато актуальних для українських громад, що стосуються переробки сміття, збереження природи, енергоефективності, розвитку сільських територій, підтримки молодіжного підприємництва, тощо. В описі кожного проекту є перелік організацій, які реалізують проект. Якщо якась тема з уже відібраних проектів актуальна для Вашої громади – напишіть цим організаціям і виявіть бажання долучитися.

Нові конкурси проектів

Кожного року програма відкриває нові конкурси проектів. Найближчі стартуватимуть у квітні 2024 та на початку 2025 року, тож українським громадам вже зараз варто шукати партнерів та напрацьовувати ідеї проектів.

Джерело: сайт “Децентралізація”