Про небезпеку спалювання сміття

З приходом весни на городах і полях, територіях підприємств та будинків, відпочинкових зон, придорожних смугах проводять прибирання сміття та минулорічного листя і, часто-густо, спалюють нагромаджене.
Випалювання стерні та опалого листя призводить до руйнування грунтового покрову, зниження його родючості та порушення структури. Вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі організми, хробаки, комахи та інша живність, які є незамінною ланкою у природньому ланцюгу відродження та підтримання плодючості землі.
Спалювання залишків сухої рослинності, листя та різноманітного сміття являється причиною значного забруднення атмосферного повітря, шкідливо впливає на здоров`я людей. При спалюванні утворюються небезпечні, а часом навіть ракоутворюючі, речовини, які можуть викликати подразнення або навіть захворювання дихальних шляхів, очей, шкіри, труднощі дихання, викликати головний біль, кашель, алергічні прояви, ослаблення імунітету у людини, посилюється негативний перебіг хронічних хвороб. Мікрочастинки диму досягають найглибших ділянок легень і залишаються там тривалий час, що призводить до респіраторних захворювань, зменшення об`єму вдихуваного повітря і здатності легень засвоювати це повітря. Подразнюваний димом епітелій слизової дихальних шляхів втрачає здатність протистояти мікробам. Особливо потерпають ті, хто страждає хронічними хворобами легень та верхніх дихальних шляхів, діти та особи похилого віку.
При спалюванні рослинних залишків у повітря потрапляють пил, окисли азоту, важкі метали, низка канцерогенних речовин. Для прикладу, з тліючого листя виділяється бензпірен, що може спричиняти ракові захворювання. У диму наявна хімічна сполука діоксин – одна з найбільш отруйних для людини речовин. Спалювання поліетилену приводить до утворення біля семидесяти різноманітних токсичних хімічних сполук, а з фанери чи ДВП, ДСП -небезпечних для здоров`я формальдегідних смол.
Неконтрольовані спалювання, крім іншого, спричиняють пожежі та їх розповсюдження у населених пунктах, що призводить до значних матеріальних збитків і навіть людських жертв.
Наводячи лад на полях та біля своїх осель задумайтесь, чи варто наражати на небезпеку своє та близьких здоров`я, нищити довкілля та атмосферу. Можливо краще використати інші методи, такі як видалення відходів на сміттєзвалища, переорювання полів та городів, компостування опалого листя та сухої рослинності.
До речі, за підпал сухої трави, листя, сміття передбачені значні штрафи : для громадян від 3060 до 6120 гривень, для посадових осіб від 15300 до 21420 гривень.
Теофіпольське відділення Хмельницького районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»