Реформа містобудування: законопроєкт 5655 посилить роль органів місцевого самоврядування у будівельному процесі

Законопроєкт № 5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності впроваджує масштабну цифровізацію процесів та реєстраційних процедур у будівництві. Низка ключових рішень формуватиметься автоматично, без жодної участі людини. Це дозволить значно знизити рівень корупційних ризиків. Крім того, документ посилює роль органів місцевого самоврядування у будівельному процесі.

Як зазначають у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України, будівельний процес взагалі неможливий без основної функції у ньому органів місцевого самоврядування. Місцева влада затверджує містобудівну документацію, яка чітко визначає обмеження до кожної конкретної земельної ділянки та надає умови забудови. Приймає рішення про виділення земельної ділянки, яка має відповідне функціональне та цільове призначення. Далі ОМС здійснюють моніторинг забудови. До прикладу, якщо на виділеній ділянці можливо побудувати школу, то замовник і забудовник не може побудувати там житловий будинок.

Нагадаємо, робота над концепцією цього законопроєкту розпочиналась Мінрегіоном спільно з парламентом ще наприкінці 2020 року. 1 липня 2021 року документ був прийнятий у першому читанні. У грудні 2021 року та листопаді 2022 року проєкт закону було підтримано профільним Комітетом ВР до другого читання.  13 грудня  2022 року парламент ухвалив документ у другому читанні та в цілому.

До підготовки законопроєкту на базі Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування долучилися профільні громадські організації, експерти галузі, представники міжнародної спільноти тощо.

Джерело: Мінрегіон