Робота без бар’єрів: рівні умови для працевлаштування, навчання та ведення бізнесу

Створення безбар’єрного середовища є важливим напрямом розвитку сучасного цивілізованого світу. Однією з важливих складових – економічна рівність громадян, яка передбачає наявність однакових умов та можливостей, незалежно від походження, статі, віку, фізичних можливостей та соціальної групи, зокрема – для працевлаштування, побудови кар’єри, навчання, ведення бізнесу.

З метою стимулювання розвитку цих процесів та розбудови безбар’єрного середовища в Україні Державною службою зайнятості реалізується низка програм.

Однією з найбільш популярних є програма «Власна справа», яка діє в рамках урядового проєкту єРобота з липня 2022 року. За програмою бажаючі можуть отримати мікрогрант на створення або розвиток вже діючого бізнесу у сумі від 50 до 250 тисяч гривень.

Ще одна грантова програма «Грант для ветеранів та їх подружжя» діє з квітня 2023 року. Заявку на отримання гранту можуть подавати учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени їх сімей. У рамках цієї програми можна розраховувати на такі грантові суми:

  • до 250 тис. грн – за умови створення одного робочого місця;
  • від 250 до 500 тис. грн – за умови створення двох робочих місць;
  • від 500 до 1 млн грн може отримати учасник бойових дій або особа з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрований як фізична особа-підприємець протягом 36 місяців до дати подачі документів, за умови створення чотирьох нових робочих місць.

Для забезпечення безбар’єрного простору заявку на участь у грантових програмах  разом з бізнес-планом можна подати через  Портал Дія. 

Зауважимо, що основною умовою отримання грантових коштів є створення нових робочих місць. Повернення отриманих коштів здійснюється протягом трьох років шляхом сплати податків і зборів, передусім за працевлаштованих на нові робочі місця працівників.

Ще одним із популярних проєктів служби зайнятості є надання ваучера на навчання. Це документ, що дає змогу окремим категорія громадян безоплатно підвищити кваліфікацію або отримати нову професію за затвердженим Міністерством економіки переліком зі 124 професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на сьогодні це більше 30 тис. грн). Така можливість надається громадянам, які не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні, мають  професійно-технічну чи вищу освіту. Подати заявку на отримання ваучера можна онлайн або в паперовому вигляді.

З осені минулого року почала діяти програма з надання роботодавцям компенсації витрат за облаштування робочого місця для осіб з інвалідністю. Відповідно до її умов роботодавець, який працевлаштував особу з інвалідністю, може отримати компенсацію за облаштування для неї робочого місця. За працевлаштовану  людину з 1 групою інвалідності — до 106,5 тис. грн, з 2 групою інвалідності — до 71 тис. грн.

Також роботодавці від служби зайнятості можуть отримати компенсацію за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час дії воєнного стану. Така компенсація надається у розмірі мінімальної зарплати за кожного працевлаштованого ВПО. Наразі ця сума становить 8000 гривень  на місяць за повністю виконану місячну (годинну) норму праці. Максимальна тривалість виплати компенсації – 3 місяці з дня працевлаштування ВПО, а у випадку працевлаштування внутрішньо переміщеної особи з інвалідністю – 6 місяців.

Спільними зусиллями Мінекономіки, служби зайнятості та шести повідних сайтів з пошуку роботи (work.ua,  robota.ua, novarobota.ua, ua.jooble.org, grc.ua, pidbir.com) у 2022 році було створено “Єдиний портал вакансій”, на якому щодня нараховується близько 200 тисяч пропозицій роботи. База вакансій оновлюється онлайн.

Окрім того, бажаючі можуть здійснити оформлення підписки на актуальні вакансії порталу через боти у Telegram та Viber.

На офіційному сайті служби зайнятості шукачі роботи можуть створити персональний кабінет, завантажити своє резюме, а фахівці служби будуть підбирати підходящі вакансії, які теж можна переглянути через кабінет.

Служба зайнятості постійно працює над розширенням спектру своїх послуг, більшість яких можна отримати онлайн.

За більш детальною інформацією звертайтеся до Хмельницького обласного центру зайнятості, м. Хмельницький, пров. Шевченка, 10, (093)027-05-11, (044)244-94-27 або до філій Хмельницького ОЦЗ. А також пишіть у телеграм-чат Підтримка ДСЗ Хмельницький.

Довідково.

Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні реалізується за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.  Вона передбачає заходи для усунення перепон у різних сферах життя, посилення можливостей та забезпечення рівних прав для всіх українців.

Відділ організаційно-інформаційної роботи Хмельницького обласного центру зайнятості, пров. Шевченка, 10,  м.Хмельницький, Україна, 29000, (093)027-05-11, khm-ocz@kmocz.gov.ua.