Що робити у разі термічних опіків

Що робити у разі опіків має знати кожен. Особливо під час війни, адже пожежі є неминучим супутником обстрілів наших домівок.

Міністерство охорони здоров’я зібрали головні поради про те, що робити у випадку термічних опіків та яку домедичну допомогу необхідно надати постраждалому:

  • Негайно зупинити контакт з джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Відразу обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває 5-10 хв, не довше. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не можна використовувати лід та крижану воду! НЕ можна використовувати пантенол!
  • Зняти прикраси, тісні речі, які знаходяться безпосередньо або поблизу ділянки опіку. Але НЕ знімати сторонні домішки, які прилипли до ураженої ділянки шкіри
  • Якщо маєте в аптечці протиопікову пов’язку, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує місце опіку, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з однієї сторони пов’язки, прикласти нею до рани, потім зняти з другої сторони. Відтак НЕ туго зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.

За відсутності спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі/бинта, але бинтувати НЕ туго.

  • Дати постраждалому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
  • Обов’язково дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен, парацетамол, кетанов тощо.

Оптимальна поза для людини з опіком обличчя або очей – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо отримані у закритому просторі, зазвичай поєднуються з ураженням дихальних шляхів (чорний язик, обгоріле волосся у ніздрях, змінений голос, утруднене дихання). За наявності пульсоксиметра (сатурація в нормі від 95-96% і вище) або контролем частоти дихання (норма 16-18 дихальних циклів за хв) ви зможете вчасно помітити наростання дихальної недостатності у постраждалого і повідомити про неї лікарів.

Зателефонуйте на “103”, якщо площа опіку у дорослого 10% площі тіла і більше, у дитини – 5% (площа опіків визначається: 1% = долоня постраждалого!) ІІ-ІІІ ст., або якщо опік ІІІ ст. циркулярний (не важливо, тулуба чи руки/ноги), у випадку опіків дихальних шляхів та/або органів зору.

! Звертаємо увагу, що пацієнти з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У такому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом тощо.