Відбулося засідання круглого столу “Статус дитини яка постраждала внаслідок воєнних дій: практичний аспект”

Сьогодні, 29 лютого, відбувся круглий стіл “Статус дитини яка постраждала внаслідок воєнних дій: практичний аспект”, у місті Кам’янці – Подільському, у змішаному форматі.
У засіданні круглого столу взяли участь Анатолій Катеренчук, начальник Хмельницької РВА, разом з Заряна Попадіна, заступниця голови,  Оксана Москалюк, начальниця  управління соціального захисту населення, Наталія Остафійчук, начальниця відділу  служби у справах дітей, працівники відділу райдержадміністрації.
На засіданні було обговорено практичні питання щодо визначення, надання та забезпечення соціально-правовими гарантіями статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій.
У зв’язку із повномасштабними воєнними діями, що тривають на території України, збільшилась кількість дітей, які мають право отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
  Діти зазнають каліцтва, стають жертвами насильства, викрадення, незаконного вивезення. На законодавчому рівні Україна вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту. У зв’язку з цим виникає потреба у консультаціях та роз’ясненнях, щодо оформлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
За результатом проведення круглого столу будуть надані  рекомендації щодо впровадження законодавчих алгоритмів роботи з дітками даної категорії.
Довідково.
Як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Уже десять років, з початку збройної агресії росії проти України, дитинство тисяч українських дітей не розмальоване здійсненими мріями й посмішками, а сповнене ракетними обстрілами, біллю та втратами. Діти гинуть, втрачають рідних, власний дім, стають жертвами насильства та свідками руйнувань, отримують численні травмування.

Україна як правова та соціальна держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту.

З цією метою 05 квітня 2017 року урядом була затверджена постанова   № 268, що регламентує Порядок надання дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Після повномасштабного вторгнення рф на територію України до Порядку у червні 2023 року було внесено зміни.

Які особи мають право на оформлення статусу?

Право на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту, має дитина, яка до досягнення нею 18 років:

●            отримала поранення, контузію, каліцтво;

●            зазнала фізичного, сексуального насильства;

●            була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

●            залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

●            незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;

●            зазнала психологічного насильства.

Хто надає статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту?

Статус надається органом опіки та піклування за місцем фактичного  проживання або перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.

Особи, уповноважені подавати документи для оформлення дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту:

– законний представник дитини:

– сама дитина (з 14 років);

– представник органу опіки та піклування (у разі, якщо дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють);

– родичі дитини (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра, вітчим, мачуха).

Перелік документів, які подаються для оформлення статусу

До служби у справах дітей подається заява про надання статусу, згода на обробку персональних даних і копії таких документів:

✔         свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;

✔         документа, що посвідчує особу заявника;

✔        документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (якщо дитина постійно проживає або перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі – документ, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;

✔         довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);

✔         паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);

✔         паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);

✔         витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

У разі відсутності відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання чи перебування дитини, зазначених вище документів, доказами підтвердженням місця проживання або перебування дитини на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, або тимчасово окупованій Російською Федерацією, можуть бути відомості:

●            які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

●            документи про право власності батьків або дитини на рухоме чи нерухоме майно;

●            свідоцтво про базову загальну середню освіту;

●            атестат про повну загальну середню освіту;

●            документ про професійно-технічну освіту;

●            табель успішності, або учнівський квиток;

●            медичні документи.

Важливо: наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини. При цьому під час надання дитині статусу заявником визначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини.

Додатковий перелік документів до основного пакету документів, якщо дитина зазнала:

– Поранення, контузію чи каліцтва: виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста, видані після медичного обстеження та лікування дитини, із зазначенням діагнозу згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я десятого перегляду, отриманих у період здійснення воєнних дій, збройних конфліктів.

– Фізичного, сексуального насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалась до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, незаконно утримувалася (у тому числі в полоні):

⮚       заява про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення або про залучення дитини до провадження як потерпілої, зареєстрованої в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах;

⮚     витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження (незалежно від результатів досудового розслідування) за зазначеною заявою про вчинення злочину щодо дитини в зоні воєнних дій та збройних конфліктів;

⮚      висновок експерта за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, якою встановлено факти фізичного, сексуального насильства щодо дитини внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

– Психологічного насильства:

❖       висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України.

На основі висновку оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах за згодою батьків/законних представників дитина направляється до відповідного закладу/організації для реабілітації та отримання відповідних соціальних послуг;

❖     копія посвідчення з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого», якщо дитина отримала статус відповідно до Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740;

❖       копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує загибель особи внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, або копія документа, що підтверджує смерть особи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, у разі загибелі батьків дитини або одного з них із числа цивільних осіб.

Термін розгляду рішення про надання або відмову в наданні статусу:

30 календарних днів.

Рішення приймається органом опіки та піклування з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини.

Рішення про відмову в наданні статусу приймається в разі відсутності одного з документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, та може бути оскаржене в суді.

Нагадуємо, якщо органи державної влади порушують Ваше право на отримання необхідної допомоги, передбаченої законодавством, невідкладно звертайтесь за допомогою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

– за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

– на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

– на гарячу лінію: 0800501720;

– за тел. 044-299-74-08.