Як захистити себе та дитину в інформаційному просторі під час воєнних дій

Інформаційний простір дозволяє нам у повсякденному житті  бути на зв’язку з рідними та близькими людьми, дізнаватись останні новини з фронту, хоч якось контролювати те, що відбувається навколо нас.

Для дітей та підлітків Інтернет був,  та залишається світом розваг, місцем  спілкування з друзями. Але важливо пам’ятати, що за позначкою геолокації у пості чи на фотографії, веселим відео в соціальній мережі чи коротким повідомленням, може ховатися справжня небезпека.

Пам’ятаємо, що під час війни, наш  інфопростір можуть використати окупанти для військових нападів на українські міста та важливі об’єкти.

Як захистити себе та дітей в інфор-маційному просторі під час війни? Ознайомтесь з покроковою інструк-цією для дітей (дошкільників або учнів початкової школи) та актуальними правилами поведінки в інформацій-ному просторі

Чого не варто робити за жодних обставин:                                                                             

— якщо хтось із користувачів у мережі просить надати приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, відомості про місце праці батьків та адресу перебування родини, ситуацію в місті та розміщення військової техніки, військових об’єктів, інш.) В жодному разі таку інформацію надавати не можна! Навіть за умови, що це онлайн-друг вашої дитини,  якого вона знає в реальному житті.

Пам’ятайте, за наших часів особисті профілі дуже часто зламують для отримання важливої інформації, або створюють фейкові профілі.

— не можна знімати розміщення та пересування військової техніки та військових у місті, де перебуває дитина. Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу.

 Злочинці також можуть намагатися вести листування з дитиною для шантажу чи примушування до отримання інформації про розміщення техніки в місті (районі).

— місця вибухів та місця потрапляння снарядів в об’єкти інфраструктури знімати не можна, оскільки окупанти можуть використовувати фото- та відеоматеріали, які потрапили в мережу, для коригування, а також подальшого нанесення вогню по місцевості.

– не переходити за невідомими посиланнями, які були надіслані в приватні повідомлення в будь-якій соціальній мережі чи месенджері, адже за ними можуть ховатися хакерські  атаки.

– якщо ви переглядаєте та обгово-рюєте новини з дитиною, варто переконатися в їхній правдивості. Усі новини, заяви високопосадовців та обмеження в містах краще повторно перевірити на офіційних каналах комунікації, на офіційних сайтах державних установ, на офіційних  сайтах посадовців.

– якщо дитину автоматично додали до невідомих вам груп, вона має розповісти про це дорослим. Важливо відписатися від них та заблокувати їх.

– якщо хтось в мережі звертається до дитини з проханням допомогти, або виконати спеціальне завдання, важливо, щоб дитина повідомила дорослим про цей випадок. Варто разом зробити скріншот групи та  отримане повідомлення. Також, слід  звернутися через онлайн-форму до   кіберполіції за електронною адресою    — https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.

Що саме варто зробити:

 з метою безпечного спілкування, профіль  дитини  в  соціальній   мережі  слід зробити закритим, щоб писати дитині, переглядати вміст її сторінки могли б лише батьки та ті особи, кого дитина обрала у друзі;

— пам’ятайте, що все, що ми пишемо та публікуємо в соціальних мережах (навіть у приватних повідомленнях), назавжди залишається в Інтернеті;

— перед публікацією ще раз оцініть: чи може ця інформація будь-яким чином нашкодити вам або вашим близьким,  а під час війни — населеному пункту, де ви мешкаєте, та нашим захисникам?

З А П А М’ Я Т А Й Т Е правила безпечного користування Інтернетом

№1 Нікому без дозволу батьків не давайте особисту інформацію:

— власну домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків та номера телефонів, назву й адресу школи в якій навчаєтесь, своє фото та фотографії друзів,  родини.

№2 Не заходьте на сумнівні сайти;

№3 Не все те, що в інтернеті може бути достовірним;

№4 Будьте обережні зі своїми віртуальними друзями;

№5 Встановіть антивірусну програму;

№6 Використовуйте фільтри електронної пошти та не відповідайте на спам-повідомлення;

№7 Довге користування інтернетом викликає інтернет-залежність.