За ініціативою Фонду очікується суттєве спрощення процедури забезпечення високофункціональними протезами учасників бойових дій

Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) в процесі реалізації програми щодо забезпечення протезуванням ще в лютому поточного року було виявлено проблемні питання у забезпеченні учасників бойових дій відповідно до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №518 (зі змінами) (далі – Порядок №518).  

Так, учасники бойових дій мають право через 12 місяців після проведення первинного протезування звернутися щодо забезпечення виробом підвищеної функціональності.  

При цьому нормами Порядку №518 (в редакції з 2020 року) передбачено, що у разі забезпечення протезно-ортопедичним виробом відповідно до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 (далі – Порядок №321), учасник бойових дій втрачає можливість отримати протезно-ортопедичний виріб відповідно до Порядку №518 на строк експлуатації виробу і навпаки (крім забезпечення спеціальним виробом для занять спортом). 

Враховуючи різний функціонал відповідних виробів, а також чисельність учасників бойових дій після первинного протезування яких минуло 12 місяців, Фонд для вирішення цього питання звернувся до Міністерства соціальної політики щодо необхідності ініціювання відповідних змін до Порядку №518.  

Наразі проект змін до Порядку 518 опрацьований з заінтересованими центральними органами виконавчої влади і пройшов розгляд на Урядовому комітеті. Наразі його подано на розгляд Кабінету Міністрів України.  

Відповідно до цих змін передбачено, що при забезпеченні протезом верхньої кінцівки або протезом нижньої кінцівки підвищеної функціональності відповідно до Порядку №321, учасник бойових дій матиме право на забезпечення високофункціональним протезом відповідно до Порядку № 518, незалежно від строку експлуатації такого протезу у разі, якщо такий виріб має інші функціональні характеристики.  

Очікується розгляд відповідного проекту постанови на найближчому засіданні Кабінету Міністрів України, що дасть можливість більш оперативно забезпечувати наших захисників високофункціональним протезуванням.